„Bylo dlouho chladno a klíšťata neměla podmínky, až nyní začíná jejich aktivita naplno. Je vlhko a bude hodně teplo,“ uvedl Libor Mazánek z Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje.

Aktuální předpověď o aktivitě klíšťat vydává Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem.

Na počátek tohoto týdne je index na nejvyšším stupni pět, což znamená mimořádné riziko. Aktivita klíštěte vyjadřuje podíl klíšťat v lokalitě, která jsou připravena k napadení hostitele. S rostoucí aktivitou klíštěte roste stupeň rizika napadení.

Olomoucké tržiště v sobotu nabídlo širší sortiment. Poprvé se zde uskutečnily Selské trhy doposud pořádané v areálu Výstaviště Flora Olomouc, 7. května 2022
Premiéra Selských trhů na olomoucké tržnici? Lidé je hledali

Největší riziko: Nízký Jeseník

Při současné situaci doporučují odborníci použití repelentu.

„Nevstupovat volně do listnatých a smíšených lesů, pohyb pouze po zpevněných cestách. Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat,“ radí ČHMÚ

V letošním roce už eviduje KHS Olomouckého kraje první případy onemocnění klíšťovou encefalitidou a lymskou boreliózou, což jsou nejčastější nemoci přenášené klíštětem obecným na člověka. Počty se však s ohledem na opožděný začátek sezony teprve začnou zvedat.

„Inkubační doba u lymské boreliózy je několik měsíců a u klíšťové encefalitidy je to čtrnáct dní, tři týdny. V datech můžeme zaznamenat situaci nejdříve koncem června,“ uvedl Libor Mazánek.

Klíšťata jsou prakticky všude. Obecně platí, že číhají všude tam, kde je tráva vyšší než 20 centimetrů.

Riziko, že hostitele nakazí klíšťovou encefalitidou, je konkrétně na Olomoucku v části okresu, kde se začíná zvedat Nízký Jeseník, tedy v oblasti Hluboček, Hrubé Vody, Svatého Kopečka, problematické jsou i jižní svahy Jeseníků směrem k Šumperku.

„Lymeskou boreliózu je možné chytit i v zeleni v Olomouci, například v parcích. Jsou zde ježci a ti to hodně přenáší,“ vysvětloval Mazánek.

Festival Šternberský Žleb se odehraje v osadě Dolní Žleb. Na snímku pořadatel Filip Lorenc naznačuje místo, kde bude hlavní stage, 5. května 2022
Nový pohodový festival u vody se chystá na Olomoucku, zahraje i Mňága a Lenny

Nejlepší ochrana: rychle odstranit

Odborníci radí nesedat a nelehat v porostech, doménou klíšťat jsou zejména nízké podrosty na okrajích smíšených nebo listnatých lesů. Po pobytu v přírodě se prohlédnout.

„Ještě důležitější než veškeré repelenty je to, aby se člověk po návratu z přírody prohlédl. Důkladně a co nejdříve,“ připomněl Libor Mazánek.

Klíštěti obecnému trvá několik hodin, než začne sát krev a může člověka infikovat.

„Pokud člověk klíště včas odstraní, má stoprocentní ochranu, kterou nezajistí repelenty,“ poukázal.

Když už se parazit do těla zakousne, není pravidlem, že automaticky způsobí nemoc. Zaprvé musí být roztoč sám infikován a zadruhé si imunitní systém může s patogenem poradit, aniž by člověk cokoli zpozoroval.

Zatímco na klíšťovou encefalitidu existuje účinné očkování, které je od 1. ledna 2022 pro lidi nad 50 let zdarma, proti druhé nákaze vakcína není. Očkovat lze bez rizika pouze zvířata, například psy.

Lymská borelióza, která je v České republice mnohem častější než klíšťová encefalitida, se léčí antibiotiky. Usmrcují bakterie zvané borelie. Ty se vyskytují až ve čtvrtině klíšťat, a to ve střevech, odkud se spolu se slinami dostávají během sání do těla hostitele. Léčba boreliózy trvá týdny i několik měsíců. Mnoho pacientů po nákaze trpí trvalými následky.

Vědci v posledních letech vyvíjejí „univerzální“ vakcínu, která zabrání přenosu všech nemocí z klíštěte. V roztoči objevili bílkovinu, jejíž produkci když zablokují, parazit zahyne.