„Doposud jsme sice nezaznamenali žádný případ onemocnění klíšťovou encefalitidou nebo lymskou boreliózou, ale je jen otázkou času, kdy klíšťata někoho nakazí,“ konstatovala Eva Kučerová z krajské hygienické stanice v Prostějově. „Nejvíce tito drobní živočichové napadají člověka právě na jaře - v květnu a v červnu a potom na podzim. Příliš vysoké letní teploty nemají klíšťata v oblibě a proto se v tomto období stahují,“ vysvětlila Kučerová.

Nejúčinnější prevencí proti nákaze klíšťovou encefalitidou je očkování. Prostějovští lékárníci mají na rozdíl od loňského roku vakcín zatím dostatek. „Minulý rok touto dobou vázla distribuce. Letos se situace naštěstí neopakovala. Očkovacích látek proti klíšťové encefalitidě máme dostatek,“ potvrdila magistra Radka Maráková z lékárny u Kauflandu. O vakcíny je podle jejích slov momentálně vysoký zájem.

Kromě očkování pomáhají proti klíšťatům také různé repelenty nebo vhodně zvolené oblečení a obuv. Samozřejmostí by měla být včasná prohlídka celého těla po návštěvě přírody. Čím kratší dobu klíště saje, tím je riziko přenosu nákazy menší.

Klíšťata se ve zvýšené míře nacházejí v okolí Stražiska, Ptenského Dvorku, Ptení a Běleckého Mlýna. „Opatrní by měli být lidé také v blízkosti plumlovské přehrady, kde jsme v minulých letech zaznamenali největší výskyt nakažených klíšťat. Část lidí, kteří byli v těchto místech na výletě, procházce nebo se rekreovali v místních chatových oblastech, se nakazili lymskou boreliózou nebo dokonce klíšťovou encefalitidou,“ upozornila Kučerová.

Právě od plumlovské přehrady si svého prvního letošního „klíšťáka“ přinesla na těle domů Dáša Stodůlková z Prostějova. „Byli jsme o víkendu s manželem na výletě. V místech, kde chytávají rybáři, jsme si rozdělali deku a odpočívali. Po návratu domů mi manžel na zádech našel pořádně přisáté klíště,“ uvedla žena.