Přestože prostějovští hygienici zatím nezaznamenali žádný případ onemocnění klíšťovou encefalitidou nebo lymskou boreliózou, je jen otázkou času, kdy klíšťata někoho nakazí. Nejvíce se klíšťata, a to zejména ta infikovaná, nachází v okolí Stražiska, Ptenského Dvorku, Ptení a Běleckého Mlýna. Pozor by si měli dávat lidé i v blízkosti plumlovské přehrady.

„V těchto lokalitách jsme v minulých letech zaznamenali největší výskyt nakažených klíšťat. Část lidí, kteří byli v těchto místech na výletě, procházce nebo se rekreovali v místních chatových oblastech, se nakazili lymskou boreliózou nebo dokonce klíšťovou encefalitidou,“ uvedla lékařka Eva Kučerová z krajské hygienické stanice v Prostějově.

„Klíšťata mají ráda přesně takové počasí, jako je v těchto dnech. Kdy není ani zima ani teplo a je dostatečně vlhko. Naopak přílišná horka jim nevyhovují, takže v červenci a v srpnu se už začínají stahovat. Podruhé útočí v září,“ prohlásila Kučerová.

Připomněla přitom, že nejúčinnější prevencí proti nákaze klíšťovou encefalitidou je očkování. „Pokud se lidé nestihnou včas naočkovat a chystají se v nejbližší době do přírody, neměli by zapomenout na vysoké boty, dlouhé kalhoty a trička a repelenty,“ doporučila.