„Pan prezident a jeho manželka návštěvníky Čech pod Kosířem pozdraví z podia postaveného před zámkem patnáct minut před šestnáctou hodinou,“ informoval místní starosta Zdeněk Mader.

Zdůraznil, že prezidenstká zdravice zazní za každého počasí. Mader předpokládá, že se v zámeckém parku sejdou kvůli prezidentskému páru stovky lidí.

„Už půl hodiny před projevem bude přihlížející bavit hudbou a tancem náš folklorní soubor Kosířan,“ poznamenal.

Prezidentský pár zavítá i do muzea

Václav Obr odveze po skončení programu na zámku prezidentský pár do moderního Muzea kočárů v Čechách pod Kosířem.

„Věřím, že návštěva pana prezidenta s manželkou rozšíří jak povědomí o našem Muzeu kočárů, je k vidění například největší kočár na světě, tak o akci Josefkol,“ řekl Obr, zakladatel muzea.

Právě kvůli Josefkolu, přehlídce tradičních řemesel která se bude letos v létě v Čechách pod Kosířem konat již potřetí, připravuje nyní Obr spolu s tesaři za budovou muzea větší venkovní expozici.

„Nynější návštěva pana prezidenta u nás by mohla na Josefkol přilákat nejen lidi z okolí Prahy, ale i cizince. Vždyť panu Klausovi a jeho choti se u nás bude jistě líbit a doufám, že se pak se o tom zmíní i před svými známými,“ míní Obr.

Prezident navštíví Výhybkárnu

V úterý, pár minut před půl šestou odpolední, už bude prezidenský pár v Prostějově. Usedlíci, kteří se těší, že manžele Klausovi uvidí před radnicí, však budou zklamáni.

„Paní Livia Klausová navštíví centrum sociálních služeb v Lidické ulici, pan prezident republiky odjede do firmy DT – Výhybkárna a strojírna. V devatenáct hodin pak prezidenský pár povečeří v Hotelu Tenis Club s představiteli samosprávy města Prostějova a s významnými sportovními osobnostmi Olomouckého kraje,“ informoval krajský mluvčí Ivo Heger.

Václav Klaus s manželkou nevystoupil před Prostějovany ani při své poslední návštěvě, která se konala v roce 2007. Proč?

„Návštěvy organizuje kraj. Ten koncipuje program, a my ho bereme na vědomí,“ reagovala v pondělí prostějovská mluvčí Jana Gábová.

Těší se na ně také Mořice a Nemčice

Obyvatelé Němčic nad Hanou a Mořic však o pohled na nynějšího prezidenta České republiky, nepřijdou.

„Setkání prezidenta republiky a paní Livie Klausové s občany Němčic nad Hanou se uskuteční ve středu ve tři čtvrtě na čtyři na Komenského náměstí,“ sdělila němčická starostka Ivana Dořáková.

Osobní pozdrav prezidenta a jeho manželky občanům Mořic zazní ve středu deset minut před pátou hodinou. Poté program návštěvy Olomouckého kraje pro manžele Klausovy skončí.

Návrh programu návštěvy prezidenta republiky
a paní Livie Klausové v Olomouckém kraji (14. – 16. června 2010)

Pondělí 14. června

Olomouc a Příkazy

Úterý 15. června

08:55h Olomouc – Prezident republiky a paní Livia Klausová navštíví Gymnázium Hejčín, Olomouc (Tomkova 314/45)

10:30h Zábřeh - Setkání prezidenta republiky a paní Livie Klausové s občany města Zábřeh (Masarykovo nám.)

12:00h Bouzov - Slavnostní oběd prezidenta republiky a paní Livie Klausové s představiteli samospráv Olomouckého kraje (Hotel Bouzov, Bouzov 15)

13:40h Bouzov - Krátký pozdrav prezidenta republiky a paní Livie Klausové občanům obce Bouzov a návštěvníkům hradu v areálu I. nádvoří Státního hradu Bouzov

14:35h Náměšť na Hané - Setkání prezidenta republiky a paní Livie Klausové s občany městyse Náměšt na Hané (areál zámku - Hrad 1, 783 44 Náměšť na Hané)

15:45h Čechy pod Kosířem - Setkání prezidenta republiky a paní Livie Klausové s občany obce

Čechy pod Kosířem (areál zámku- Mánesova 1, 798 58 Čechy pod Kosířem)

16:50h Čechy pod Kosířem - Návštěva prezidenta republiky a paní Livie Klausové v Muzeu kočárů Čechy pod Kosířem, (Náměstí Svobody č. 377)

17:25h Prostějov - Paní Livia Klausová – separátní program (Centrum sociálních služeb Prostějov, p. o.; Lidická 86)

17:25h Prostějov - Prezident republiky navštíví firmu DT - Výhybkárna a strojírna, a.s. (Dolní 3137/100)

18:15h Prostějov - Hotel Tennis Club (Za Kosteleckou 49)

19:00h Prostějov - Slavnostní večeře prezidenta republiky a paní Livie Klausové s představiteli samosprávy města Prostějov a s významnými sportovními osobnostmi Olomouckého kraje (Hotel Tennis Club, Za Kosteleckou 49)

21:30h Olomouc - hotel NH Olomouc Congress - Ukončení 2. dne programu návštěvy

Středa 16. června

09:00h Olomouc – paní Livia Klausová - separátní program (Středisko sociální prevence Olomouc, p. o.,Na vozovce 26)

09:30h Hustopeče nad Bečvou - Prezident republiky navštíví rodinnou firmu Váhala a spol. s r.o. (Hustopeče nad Bečvou 97)

10:15h Hustopeče nad Bečvou - Setkání prezidenta republiky a paní Livie Klausové s občany městyse Hustopeče nad Bečvou (Zámek Hustopeče nad Bečvou, Náměstí míru 1 – areál zámku)

12:00h Přerov - Slavnostní oběd prezidenta republiky a paní Livie Klausové s představiteli samosprávy statutárního města Přerova a s představiteli vysokého školství Olomouckého kraje (Hotel Jana****, Koliby 2)

13:40h Přerov - Setkání prezidenta republiky a paní Livie Klausové s občany statutárního města Přerova (Nám. T.G. Masaryka)

14:40h Rokytnice - Setkání prezidenta republiky a paní Livie Klausové s občany obce Rokytnice

15:45h Němčice nad Hanou - Setkání prezidenta republiky a paní Livie Klausové s občany města Němčice nad Hanou (Komenského náměstí 70)

16:50h Mořice - Pozdrav prezidenta republiky a paní Livie Klausové občanům obce Mořice

17:20h Mořice - Ukončení programu oficiální návštěvy Olomouckého kraje

* změny času vyhrazeny