„Loni jsem s rodinou lyžoval už na Mikuláše, ale pochybuji, že se mi to letos podaří. Zatím to se sněhem nevypadá nijak nadějně,“ míní Karel Hořejší z Prostějova, který jezdí se svou rodinou lyžovat do Kladek.

„Podmínky na zasněžování zatím vhodné nejsou,“ potvrdil Josef Hofman, starosta a člen TJ Sokol Kladky, která lyžařský areál provozuje.

Sněžná děla mohou začít chrlit umělý sníh až při chladnějším podnebí.

„Čekáme na stabilní počasí. V noci musí být alespoň čtyři pět stupňů pod bodem mrazu a ve dne kolem nuly,“ vysvětlil Josef Hofman. Zdůraznil, že zasněžení, které trvá zhruba čtyři noci, není rozhodně levnou záležitostí. „Vyjde nás na několik desítek tisíc korun,“ naznačil starosta Kladek.

Místní sjezdovka je dlouhá necelého půl kilometru a během sezony nabízí také večerní lyžování či lyžařskou a snowboardovou školu.

„V sezoně chystáme další ročník Kladecké lyže, tedy závodu v obřím slalomu, a Karneval na sněhu,“ shrnul Josef Hofman. Loňská zima byla pro Kladecké nejdelší v historii, na svahu se lyžovalo od začátku prosince až téměř do poloviny března. Stovky lidí přijížděly z Prostějovska, Olomoucka i Svitavska.

Hradisko čeká na pravý sníh

Na západě regionu funguje také sjezdovka v Malém Hradisku. Tamní areál je ale zcela závislý na průběhu zimy.

„Sněžná děla nemáme, takže čekáme na přírodní sníh a na mrazivé počasí,“ vyjádřil se starosta obce Marian Fiedler.

„Potřebujeme alespoň dvacet až pětadvacet centimetrů sněhu, který se musí ujezdit a zašlapat, aby se na něm dalo lyžovat,“ dodal Fiedler. Na nákup sněžného děla, které vyjde na několik stovek tisíc, Hradisko nemá peníze.

„Je to nákladná záležitost. Hledáme vhodného investora, ale zatím je to hudba budoucnosti,“ říká starosta s tím, že v blížící se sezoně by rádi rozjeli lyžařskou školu. „Máme pár lidí, kteří by mohli učit,“ dodává Marian Fiedler.

Kam na běžky?

Pro vyznavače běžek nabízí Prostějovsko několik tratí. Kromě běžkařské stopy u Kladek, Protivanova, Malého Hradiska, Drahan či Hloučely se letos v zimě běžkaři poprvé projedou po nově postavené cyklostezce mezi Nezamyslicemi a Morkovicemi, která kopíruje trasu bývalé železniční trati. „V prosinci chystáme kolaudaci, aby stezka byla na zimu připravená,“ dosvědčil morkovický starosta Pavel Horák.

Milovníkům lyžování nedávají meteorologové optimistické vyhlídky. Očekávají sice příští týden sněhové či smíšené přeháňky, ale teploty se mají přes den držet nad nulou.

HANA MASAŘÍKOVÁ