První jednání sice proběhlo, ale jeho výsledek obecní úřad nepotěšil. Podle starosty nepadly konkrétní informace o možnostech pokračování kamenné pobočky. Toto tvrzení tisková mluvčí České pošty Dita Václavíková odmítla, možnosti ale zopakovala: „Buď si starostové můžou spravovat pobočku sami, nebo ji mít v tzv. franchisu, což je pronájem poštovny. Tak funguje třeba pošta na Sněžce. Starostové si můžou zřídit poštu například na obecním úřadě nebo v místním obchodě.“ Průměrné náklady na jednopřepážkovou pobočku jsou 180 tisíc korun ročně. „To si s naším rozpočtem nemůžeme dovolit,“ reagoval starosta.

Související článek:
Pošta v Kladkách skončí. Nebo ne?

Společně s pobočkou pošty se uzavře i Poštovní spořitelna. „Jednání v tomto stále probíhají, veřejnost o výsledku budeme informovat,“ uvedl Ivo Měšťánek tiskový mluvčí skupiny ČSOB. Starosta Kladek k tomu dodal: „Pošta nám finanční služby výhledově potvrdila od pololetí příštího roku.“

Dál se starostovi nelíbí poštou navrhovaný čas, kdy bude v obci přítomný motorizovaný pošťák. „Poslali nám návrh, podle kterého bude pošťák buď na návsi nebo u obecního úřadu od čtvrt na deset ráno, a to jen na půl hodiny,“ upřesnil Hofman. Chtěl by vyjednat prodloužení této doby. „Motorizovaný pošťák bude do obcí opravdu zajíždět jednou denně,“ upřesnila Václavíková s tím, že ve většině případů to bude v ranních hodinách. „V současné době takto bez problémů fungují skoro čtyři tisíce obcí,“ dodala.

Změňte si poštu

Lidé, kteří nejsou přes týden doma, si mohou vyřídit přeposlání na poštu například do místa, kde pracují. „Tahle služba je zdarma a lze vyřídit i natrvalo posílání zásilek na ukládací poštu,“ dodává mluvčí pošty Dita Václavíková. Pokud pošťák nezastihne adresáta doma, pak automaticky pošle zásilku na ukládací poštu, kterou si zákazník zvolí.