„Promítací zařízení, které umožní přehrávat snímky z digitálních médií, již v Metru nainstalované máme. Elektrikáři nyní dokončují potřebné rozvody optických sítí. Navíc čekáme na kódy ke snímkům,“ informoval Ivan Čech, vedoucí kina.

Proč se prostějovská radnice rozhodla své kino digitalizovat, přiblížil dřívější starosta města Jan Tesař.

„Přepisování děl na filmový pás je nákladné. Distributoři od toho upouští a nové produkce už jen kopírují na DVD disky,“ vysvětlil.

Digi za 4 miliony

Digitalizace Metra 70 přijde na zhruba čtyři miliony korun. Třetinu zaplatí Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie.

„Projektor přijde na zhruba dva miliony korun. Pro 3D projekci jsou pak potřeba i kvalitní plastové brýle,“ zmínil se vedoucí kina Ivan Čech. Aby si je diváci neodnášeli domů, bude sál vybaven bezpečnostním rámem. Kvůli hygieně musí být v kině i pračka brýlí.

Digitalizace prostějovského kina umožní například promítání kusů z Metropolitní opery v New Yorku, Londýnské opery, navíc i světových sportovních událostí a muzikálů. Kdy se na plátně Metra 70 objeví třeba hvězdy Metropolitní opery?

„V programu na letošní sezónu, která skončí v létě, nic takového zatím není,“ reagoval Ivan Čech. Podotkl, že nelze odhadnouT, jaký by byl o právě o promítanou operu v Prostějově zájem. ⋌(rh)