Prodejní jarmark řemeslné tvorby oživilo hned několik desítek mistrů lidové výroby, kteří nabídli návštěvníkům bohaté spektrum nejen vánočního zboží.

„Teď před Vánoci mám práce ještě více, než obvykle. Ale vždycky se velmi rád účastním podobných akcí, kde nejen že něco prodám, ale hlavně jsem mezi lidmi," řekl umělecký řezbář Přemysl David, který ve svém stánku nabízel vyřezávané vánoční ozdoby i dřevěné meče pro děti.Den lidových řemesel v prostějovském kině Metro

„Nejvíce se lidem líbí tady ta vyřezávaná zvířátka na stromeček a samozřejmě dětské hračky," okomentoval zájem o výrobky umělecký řezbář.

Návštěvníci se mohli zastavit i u netradičních šperků upaličkovaných z krajky, nebo vyrobených z rybích šupin.

Na své si přišli i milovníci cukroví. Přímo před zraky diváků zdobila lidová cukrářka v kroji drobné perníčky. U jiného stolu zas v přímém přenosu vznikalo hanácké pečivo z takzvaného prázdného těsta.

„Je to starý a tradiční hanácký recept, ale velmi jednoduchý. Nejsou tam žádná vajíčka ani tuk, pouze kvasnice. Na jaře se z toho pečou velikonoční jidášci a v zimě vánoční cukroví," popsala starý zvyk Marie Pachtová.

Kromě dospělých příznivců lidových tradic navštívily vánoční jarmark i děti z prostějovských základních škol.

„Přišli jsme se tady podívat namísto hodiny výtvarné výchovy a moc se mi tady líbí. Nejvíce mě zaujalo vyřezávání dřeva. V příštích dnech to budeme ve škole zkoušet taky, tak se dívám, jak se to vlastně dělá," usmíval se dvanáctiletý školák Tomáš Kučera.

Ti, kteří nestihli navštívit čtvrteční akci v prostějovském kině Metro, mohou zastihnout některé lidové tvůrce i v rámci vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka v Prostějově.