„Letošní sezóna byla opravdu velmi dobrá, měli jsme o čtyřicet procent návštěvníků více než minulý rok. Připisuji to především dobrému počasí, které nám vloni, hlavně v srpnu, vůbec nepřálo. Z dvaceti představení jsme tehdy museli většinu zrušit,“ zmínil se provozovatel mostkovického letního kina Pavel Ošlejšek. Svou zásluhu na počtu návštěvníků měl podle něj i stav plumlovské přehrady. „Od začátku srpna, kdy se do nádrže vlila chemikálie a dá se v ní koupat, sem jezdí dost turistů. Právě ti si k nám většinou na nějaký odpočinkový film zašli,“ poznamenal Ošlejšek s tím, že mezi nejúspěšnější filmy letošních prázdnin patřily Vratné láhve, Bestiář a Simpsonovi ve filmu. Na každý z těchto celovečerních snímků přišlo v průměru šest set návštěvníků.

Úspěšnou sezónu má za sebou i letní kino v Nezamyslicích, které je jediné v širokém okolí. „Poučili jsme se z minulých let a promítání jsme přesunuli na úterý a pátek. Loni jsme hráli ve středu a v sobotu, což se neosvědčilo. O sobotách totiž bývá spousta kulturních akcí, s nimiž se promítání krylo. Toto léto byla návštěvnost mnohem větší,“ informoval Jiří Doubrava, starosta obce, která letní kino provozuje. „K dobré návštěvnosti přispělo možná i to, že jsme pořídili kvalitnější čtecí stopu pro zvuk,“ dodal.

I přes letošní nárůst diváků jsou prý však letní kina podle obou provozovatelů nevýdělečná. „Kdybychom nedokázali sehnat sponzory, kteří mají v prostorách kina umístěnou reklamu, bylo by to velice špatné,“ potvrdil Ošlejšek. Jiří Doubrava pak říká: „Letní kino nám asi nikdy vydělávat nebude, naopak na něj doplácíme. Je to ale služba místním lidem, kteří tak mají alespoň nějaké vyžití.“

O výstavbě letního kina před nedávnem uvažovalo i vedení města Konice, v jehož okolí žádný „letňák“ není. „Ztroskotalo to ale na problémech s místem. Jedno jsme už měli vybrané, ale ukázalo se, že hluk by rušil sousední obyvatele,“ uvedl starosta Konice Jaroslav Mazur.