„Klienty vedeme k co možná nejvyšší samostatnosti a soběstačnosti. Našim hlavním úkolem je hlavně předcházet sociálnímu vyloučení mentálně postižených občanů a to bez přerušení citových vazeb k rodině,“ uvedla ředitelka Sociálních služeb Prostějov Miluše Kmoščáková.

Vychovatelky a sestřičky s obyvateli denního stacionáře každý den pracují. „Cvičíme v tělocvičně, jezdíme do rehabilitačního bazénu a na sportovní akce. Moc rád chodím do kina, divadla a hvězdárny,“ přiznal Jirka.

Klienti stacionáře pořádají několikrát do roka výstavu keramiky, kterou během roku sami vyrábějí. Jejich produkty si pak návštěvníci mohou zakoupit. Včera vystavovali vázy, hrnečky, obrázky, květináče a ozdoby s velikonoční tematikou.

„Modelováním si procvičují jemnou motoriku prstů. Je to pracovní terapie,“ uvedla vedoucí vychovatelka Iveta Kolářová. A dodala: „Většinu kupujících tvoří rodiče a příbuzní našich svěřenců. O to víc jsme rádi, když naši práci ocení někdo cizí.“


Klienti stacionáře nejsou v umělecké sféře amatéři. „Do keramiky chodíme každý týden. Ze speciální hlíny modelujeme různé postavičky i doplňky do bytu. Moc mě to baví,“ přiznala Radunka.

V denním stacionáři mají handicapovaní k dispozici kuchyň, jídelnu, pracovnu pro rozvoj rozumových schopností a ruční terapii, klubovnu s televizí a videem, tělocvičnu, sociální zařízení se sprchovým koutem a okrasnou zahrádku k odpočinku a posezení.