„Práce se zvířaty není jednoduchá, při výcviku je potřeba trpělivost a klidná ruka," popisuje své zkušenosti Hynek Navrátil mladší, který ví o zvířatech první poslední a je na něm vidět, že ho jeho práce opravdu baví. Jak sám dodává, práce se zvířaty má svoje kouzlo.

„Je to často daleko lepší než pracovat s lidmi. Když dáte zvířeti lásku, tak vám ji stokrát vrátí zpět. Lidé, kteří zvířatům nerozumí, by s nimi neměli vůbec pracovat. Ubližují tak sobě i jim," říká Hynek Navrátil.

Cirkus má všechna zvířata z vlastního odchovu.

„Třeba pořízení slona by vyšlo na jeden až jeden a půl milionu korun," spočítal krotitel a zároveň dodal, že peníze nejsou jediným problémem.

„Pořízení takových zvířat je téměř nemožné. Zoologické zahrady si všechny odchovy ponechávají a dovézt je ze zahraničí nemůžete, protože vám ho nikdo u nás nezaregistruje," říká Navrátil.

SOUVISEJÍCÍ: Cirkus Humberto: My si prostě nemůžeme dovolit špatný program

Tajemství výcviku?

Jak dlouho trvá výcvik zvířete a kdy je nejlepší s ním začít?

„Drezúra medvěda trvá tři roky. Nejlepší je začít v šesti měsících, ale než trénink je to spíš takové hraní, mazlení a očichávání. Medvědi si musí nejprve zvyknout na prostředí manéže, a až poté můžeme začít s tréninkem," říká drezér a dodává, že u slonů je doba o něco kratší.

„Tam trvá výcvik asi dva roky. Lepší je drezúrovat indické slony, protože jsou klidnější než jejich afričtí kolegové," vysvětlil Hynek Navrátil.

Medvědi fungují i jako rosničky

Po náročné sezoně, která trvá od března do listopadu, se pak mohou zvířata těšit na zasloužený odpočinek a na zimní spánek.

„Už se nám také stalo, že po zimě jeden medvěd přibral čtyřicet kilogramů. Při vystoupení se pod ním propadla koloběžka a rampa a my jsme s ním pak museli měsíc chodit kolem cirkusu na procházky, aby zhubnul a mohl zase vystupovat," vzpomíná s úsměvem Hynek Navrátil a dodává, že podle chování medvědů je možné předpovědět počasí.

„Medvědi fungují jako rosničky. Když uléhají k zimnímu spánku a vystelou si ze slámy klubíčko, znamená to, že přijde tuhá zima. Letos se nám to osvědčilo, protože v lednu se takto začali připravovat, a pak uhodily tuhé mrazy," uzavřel Hynek Navrátil.

Dvouhodinové představení na louce před supermarketem začíná ve čtvrtek, pátek a v sobotu v 17 hodin, v neděli už v 11 hodin.