Do něj se podle jeho slov dostává naprostá většina čtyřnohých klientů tak, že je odchytnou policisté. V případě Amiga bylo vše trochu jinak. Zachránci ho totiž nalezli na místě, kde by policistu ve službě potkali jen stěží.Leopold Dostál s Amigem v útulku v Čechách pod Kosířem

„Našli ho nějací lidé přivázaného ke stromu v lese, nahoře na Kosíři. Zachránci to nahlásili starostce v Čelechovicích a dovezli nám ho sem v dece," začíná Amigův příběh Leopold Dostál.

Útulek v Čechách pod Kosířem funguje sedm let. Za tu dobu si ti, kteří v něm pracují, vyslechli různé důvody, proč se lidé už nemohou o svého mazlíčka starat. Jde však skutečně o pádné důvody?

„Stává se, že nám lidé po týdnu po dvou vrátí psa do útulku s tím, že se o něj nezvládají nebo nemohou postarat. Buď je doma alergie na psí chlupy,nebo moc štěká, pořád líná. Říkám tomu výmluvy. Ne ve sto procentech případů, to nemůžu říct. Ale většinou ano," vyjadřuje se Leopold Dostál.

Ten se při cestě na dvůr zastaví u dveří, na nichž jsou fotky některých psů z útulku. Jsou vyfocení ve stavu, v jakém je nalezli. Snad nejvíc zbědovaný vypadá právě Amigo. I na malé černobílé fotce je vidět, jak mu zpod tenké kůže téměř vylézají žebra.

„Nebyl skoro schopný stát na vlastních nohou, tak na tom byl špatně. Ten pes byl na pokraji smrti," říká vedoucí útulku s tím, že se nalezení a odchycení psi lidí často bojí a jsou bázliví.

„U Amiga to však neplatilo, byl na tom tak hrozně, že na nějaký strach neměl sílu," přidává smutné vzpomínky.

Dnes, zhruba rok po té, co se polomrtvý Amigo dostal do útulku, je na tom úplně jinak. Po vypuštění na dvorek dovádí, chvíli neposedí a je plný života. Přesto se mu stále nedaří najít nový domov.

Blíží se Voříškiáda

„Sedmadvacátého září budeme dělat Voříškiádu v Čechách pod Kosířem, v areálu místního penzionu. Chystáme se zde prezentovat patnáct až dvacet psů z útulku ve výstavním kruhu a bude možné si je vzít k adopci. Očekáváme hodně lidí: program bude postavený tak, aby přišly celé rodiny," říká Leopold Dostál a doufá, že se nových, přívětivých majitelů dočká nejen Amigo.

U některých psů je však při shánění nového domova problém.

„Lidé se vždy ptají na věk psa. Někdy se obávají, že staršího nevychovají. Starší psi pak mohou mít s přibývajícím věkem zdravotní problémy a to případné osvojitele také odrazuje – třeba kvůli penězům na léky, které si ne každý může dovolit. Zrovna v pondělí si k nám ale přišli pro dvanáctiletého psa. To se moc často nestává," říká Olga Kubínová z olomouckého útulku. Zároveň ale dodává, že výběr psů je poměrně individuální.

O štěňata mají občas zájem staří lidé a to proto, že počítají s tím, že ti psi slouho vydrží. Už si ale často neuvědomují, že je jejich pes pravděpodobně přežije," doplňuje.

Leopold Dostál má zase trochu jiné zkušenosti.

„Většinou mají o starší psy zájem dědečkové a babičky, kteří už nemají tolik energie. Chtějí prostě kamaráda, co s nimi bude trávit čas," uzavírá Leopold Dostál.

Autor: MICHAL SOBECKÝ