Před pár lety totiž stavbaři uložili do jímky zeminu znečištěnou ropnými látkami. Měli k tomu řádné povolení.

Toxické sloučeniny však začaly unikat do okolí a ničit stromy. Pokuta, kterou provozovatel jímky dostlal v roce 2006, problém nevyřešila. Úřady a zúčastněné firmy se od té doby dohadují, kdo a jak jedy zlikviduje. Včera dopoledne tomu nebylo jinak.

„Hádali se mezi sebou, kdo za co může a nemůže,“ popsal průběh schůzky pan Pavel. Příjmení, které má redakce k dispozici, odmítl zveřejnit s tím, že v obci, kde žije, ho všichni znají a on nestojí o nějaké potíže.

Nepřímo to potvrdila starostka Suchdola Jitka Zahálková, která míní, že sanace místní remediační plochy je během na dlouhou trať.

„Pronajímatel se schůzky nezúčastnil a ke konkrétní dohodě, kdo zaplatí likvidaci zařízení, nedošlo,“ konstatovala.

Inspektoři odebrali z kontrolních vrtů vzorky vody.

„Výsledky úterního šetření budou k dispozici nejdříve za týden,“ vzkázal Radek Pallós, ředitel olomoucké pobočky České inspekce životního prostředí (ČIŽP).

Podle starostky Zahálkové svolali inspektoři další schůzku s vlastníkem a nájemci zařízení. Konat se má „v nejbližší době“.

„Remediační plochu vlastní prostějovská firma RECOM-PV, v nájmu ji má Hřebčín Bohemia a ten ji dál pronajímá společnosti Zanaz,“ přiblížila komplikované vztahy starostka.

Sanace bude stát několik milionů

V materiálech České inspekce životního prostředí stojí, že v roce 2006 dostala firma RECOM-PV pokutu ve výši 150 000 korun za poškození lesa u Suchdola.

„Z remediační plochy došlo k úniku toxických látek, následnému zamoření spodních vod a závažnému poškození lesních porostů na okolních pozemcích,“ konstatovali tehdy zaměstnanci ČIŽP.

Jitka Zahálková odhaduje, že sanace zamořeného hnojiště bude stát několik milionů korun.

„Možná by ji zaplatil i stát, ale problém je v tom, že plocha má svého majitele i pronajimatele, a dotace se za těchto podmínek nejspíš získat nepodaří,“ vyjádřila se.