„Setkávám se s tím, že neplatiči na nás tímto způsobem reagují. Napadení z jejich strany není ojedinělým případem, lidé mají dokonce tendenci agresi stupňovat," potvrdil vykonavatel z Exekutorského úřadu v Prostějově, který si nepřál uvést do novin svoje jméno.

Nadávali jí, napadali ji, raději s tím sekla

Jeho slova potvrdila i Jarmila Pospíchalová z Prostějova, která sedm let vymáhala peníze pro finanční společnost.

„Přivydělávala jsem si u jedné finanční společnosti vybíráním peněz od dlužníků, kteří nezaplatili půjčku. Stávalo se, že dlužníci byli agresivní, hulákali na mě a nadávali mi. Od té doby, co se mě pokusila napadnout jedna žena, jsem si s sebou brávala svého syna. Postupem času se ale útoky stupňovaly, až jsem nakonec s prací skončila. Byl to pěkný přivýdělek, ale ten strach při práci za to nestál," uvedla.

Chytila exekutora pod krkem

Případ, kdy žena zaútočila na exekutora a držela jej pod krkem, řeší v těchto dnech i prostějovští policisté. K napadení došlo minulý týden.

„Devětačtyřice­tiletá žena napadla v úterý po deváté hodině ranní exekutora, který v jejím bytě na ulici Daliborka v Prostějově dělal svou práci. Uchopila jej pod krkem a tloukla ho. Policisté museli proti ženě použít donucovací prostředky, aby ji zpacifikovali," uvedl mluvčí policistů Josef Bednařík a dodal, že při napadení se nikdo nezranil.

Vyjádření Exekutorské komory ČR

Útoky na své zaměstnance se musí zabývat i Exekutorská komora České republiky.

„Evidujeme negativní důkazy agresivity dlužníků, kteří neumějí řešit svou situaci adekvátním způsobem. Ignorují upomínky věřitelů, nepřebírají si úřední zásilky, nezdržují se na místě trvalého bydliště, nereagují na rozsudky soudů ani na rozhodnutí soudních exekutorů. Mylně se domnívají se, že nečinností svým závazkům uniknou a vyhnou se komplikacím. Z hodnot, které máme k dispozici, však nevyplývá, že by k napadení exekutorských vykonavatelů docházelo v tak vysoké míře," řekla Petra Báčová, tisková mluvčí Exekutorské komory ČR.

Zklidnění situace

Ke zklidnění situace přispěla novela zákona, která stanovuje jasná pravidla pro natáčení průběhu soupisu movitých věcí.

„Ze zkušenosti řady soudních exekutorů vyplývá, že v poslední době došlo k zásadnímu zklidnění situace. Od Nového roku jsou totiž novelou zákona nastavena jasná pravidla pro natáčení průběhu soupisu movitých věcí. Pokud je při soupisu někdo, kdo chce pořídit obrazový nebo zvukový záznam, pak se záznam pořídit musí. Stejně tak pokud dojde exekutorský vykonavatel k závěru, že je nahrávka potřebná, pak ji musí pořídit. Stává se to například u dlužníků, u kterých se objevují verbální či fyzické útoky. V mnoha případech působí pořizování záznamu preventivně. Když agresor vidí, že vykonavatel situaci nahrává, zpravidla se zdrží dalšího nepřiměřeného chování," uvedl prezident Exekutorské komory ČR Jiří Prošek.