„Mně ta doba, kdy jsem vedl obec, už stačila,“ usmívá se Jan Dočkal a ujišťuje, že trpkost necítí.

„Za posledních dvacet let se nám podařilo udělat všechny důležité věci. Vybudovali jsme kanalizaci, zavedli plyn, postavili dům s pečovatelskou službou, pustili se do oprav cest a vysázeli zeleň,“ hodnotí odstupující starosta.

Nejvíc voličských hlasů získal v Mostkovicích zastupitel a člen finančního výboru Jaroslav Peška.

„Pokud mě zastupitelé na pondělním zasedání zvolí, stanu se starostou,“ vyjádřil se s tím, že jednání naznačují, že by „jeho“ sdružení nezávislých kandidátů mohlo získat podporu sedmi hlasů v jedenáctičlenném zastupitelstvu.

„V případě, že budu v čele obce, chci v první řadě získat dotace na opravy komunikací. Budu také sledovat situaci kolem revitalizace plumlovské přehrady a s tím související rozvoj cestovního ruchu, který se dotkne našeho kempu Nad hrází,“ zmínil se Peška. Upozornil však, že se nejprve musí obeznámit s finanční situací obce.

Rozbroje v posledních letech

Na mostkovické komunální scéně to vřelo už před třemi lety, a to právě kvůli obecním financím. Dvacetimilionovou půjčku si vzala obec na dům s pečovatelskou službou a téměř třináct milionů si vypůjčila na výstavbu kanalizace.

„Přijde čas, kdy se zadlužíme tak, že nebudeme vědět, jak z toho ven,“ varoval tehdy zastupitel Pavel Pokorný. Mezi kolegy ze sboru však nenašel podporu a pozice v zastupitelstvu se vzdal.

Rudolf Tesárek z Mostkovic v té době volal po předčasných volbách.

„Nechápu, proč tak malá obec jako naše má dva dobře placené místostarosty. Také kemp, do něhož jde spousta peněz, by se měl pronajmout, aby z toho obec něco měla. Vždyť na to doplácíme my, obyčejní lidé,“ argumentoval v roce 2007.

Dluhy pod kontrolou

Mostkovice před třemi lety začaly splácet třiatřicet milionů korun. „Půjčky máme rozložené na deset a dvacet let. Své dluhy, přestože nejsou zrovna malé, máme plně pod kontrolou,“ ujišťoval starosta Dočkal.

K předčasným volbám v obci nakonec nedošlo, ale v těch letošních, řádných, Jan Dočkal propadl. (rh)