„Líbí se mi hrát a chci hrát," v rychlosti řekne a už se zase snaží napodobovat sestřiny údery raketou.

„Tenis se mi líbí odjakživa, a tak jsem chtěla, aby děti hrály. Starší dcera už má za sebou pět let hry a jezdí i různě po turnajích, třeba v Ostravě, Brně a Praze už byla," říká Renata Švarcová a dodává, že je to poměrně nákladný koníček.

„Raději už to ani nepočítám," směje se.

„Dcera potřebuje na tenis tak pět tisíc korun měsíčně, tam už se totiž musí počítat i s cestovným a startovným na turnajích. U malého se vlezeme do tisícovky," říká.

To už ale pomalu přicházejí i další rodiče se svými ratolestmi a v okamžiku je všude plno dětí. Většina z těch, které se přišly zapsat do tenisové školy, se těší. Včetně Terezy Urbanové.

„Na dnešek jsem se těšila," říká pětiletý nováček mezi tenisty. Při otázce na Petru Kvitovou či Tomáše Berdycha se spokojeně usměje.

„Znám je, chtěla bych jednou hrát jako Petra," přikyvuje a při otázce, zda by se jednou chtěla dostat mezi nejlepší, jen krčí rameny.

„U Terezky se to uvidí, naše starší holka už ale byla na mistrovství České republiky," říká maminka.

Podívejte si i na další fotogalerii: Začátek tenisové školy v Prostějově očima Michala Sobeckého

Hurá na hřiště

Během našeho rozhovoru dav kolem tréninkové zdi zhoustl. Děti, rodiče a brzy také kompletní sestava trenérů. Pár chvil organizačních věcí a hurá na hřiště. Děti dostávají za úkol chodit s míčky na raketách a později s nimi pinkat do vzduchu. Skončil tenisák na antuce? Nevadí, učíme se. Od rodičů jsou slyšet hlavně slova chvály.

„Jak jsou šikovní," rozplývá se asi pětatřicetiletá žena vedle mě.

Tato slova podpory by nepochybně potěšila tenisového reprezentanta Tomáše Berdycha.

„Hlavně v takovém věku je to asi to nejdůležitější, co dítě může dostat, a v tomhle mluvím z vlastní zkušenosti. Rodiče pro mě byli strašně moc a obětovali mi hodně svého času, který trávili se mnou," říká jeden z nejlepších českých tenistů.

ČTĚTE TAKÉ: Trénování tenistů? Hlavní je podpora a čas rodičů, ví Tomáš Berdych

Tomáš Berdych, Petra Kvitová a Jiří Veselý byli u toho, jak se čtyř a pětileté děti často poprvé chopily raket. Brzy nato čekala všechny společná fotografie a potom exhibice, kdy proti českým tenisovým hvězdám nastoupily zástupy nastupující generace malých sportovců.

„Kdo pokoří Tomáše Berdycha, má u mě sladkost," motivuje děti moderátor.

Kousek stranou stál po úvodním slově rodičům a jejich dětem trenér mládeže Ivo Šilhánek. Ten si při sledování malých tenisových nadějí při jejich prvním tréninku najde čas na pár slov k vedení začínajících sportovců.

„Podle mého názoru je nejdůležitější u začínajících tenistů obrovská trpělivost rodičů. Výchova mladého tenisty je běh na dlouhou trať, trvá to nějakých deset let, a pak by ho případně čekalo přibližně deset let vrcholného období. Občas se mě ale rodiče po roce ptají, jestli to má s jejich dětmi smysl. Na to odpovídám, že to smysl má, pokud je to opravdu baví," říká trenér Ivo Šilhánek.