VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sčítají se hlasy, účast na Prostějovsku zřejmě přesáhne 30%

Volební účast něco mezi třiceti a čtyřiceti procenty. Dojít k volebním urnám se odhodlali především lidé středního a staršího věku, mladé komunálky příliš nezajímaly.

6.10.2018 1 AKTUALIZOVÁNO 6.10.2018
SDÍLEJ:

Komunální a senátní volby 2018 v ProstějověFoto: Deník / Michal Sobecký

Takový je předběžný vývod z letošních komunálních voleb na Prostějovsku.

Volební místnosti se uzavřely úderem čtrnácté hodiny.

Celkově slabší účast trochu vylepšil sobotní poobědový čas, kdy se k urnám dostavilo více voličů.

"V Plumlově je účast okolo padesáti procent. Bohužel vidíte, že teď máme hodně práce," omluvila se členka volební komise z plumlovského městského úřadu.

Zájem o volby se lišil obec od obce. Někde zaznamenali šedesát, onde slabých třicet procent.

"Já ty lidi neznám"

Všeobecně lidé volili méně do senátu.

"Já ty lidi neznám, nevím proč bych jim měla dávat hlas," vystihla veřejné povědomí o senátorech starší paní v Prostějově.

Složitý hlasovací systém komunálních voleb se promítne i do oficiálního zveřejnění výsledků. Předběžný odhad je, že například v Prostějově bude finálně sečteno až okolo dvacáté hodiny.

V menších obcích by mohlo být hotovo okolo čtvrté hodiny odpolední.

Na webu Prostějovského deníku budou zveřejňovány a aktualizovány průběžné výsledky z jednotlivých obcí a navštívíme i volební štáby v Prostějově.

Němčice se potýkají s nízkou účastí  

Už během pátku jsme z okrsků na Prostějovsku přinášeli pravidelně přehledy volební účasti. A mnohde se komise shodovaly: Lidí chodí málo.

Někde se na tom nic nezměnilo ani v sobotu.

Třeba Němčice nad Hanou nehlásí ani padesátiprocentní účast. Zatímco na prvním místním okrsku se poloviční účasti zájem alespoň přiblížil, ve druhém jsou čísla nižší.

"Odhadem má z téměř tisíce lidí odvoleno asi 45%. Čekali jsme tedy vyšší účast," uvedla za volební komisi Kateřina Vosičková. Právě u Němčic se dalo předpokládat, že zde bude zájem o volby vysoký.

Ve městě totiž vybírají, jakým směrem se dále bude ubírat: dosavadní starostka Ivana Dvořáková (ČSSD) totiž ve funkci končí.

Nízkou účast ale zaznamenali i jinde. Lidé si cestu k urnám nenašli ani na nejlidnatějších prostějovských sídlištích.

"Včera dorazilo 24% lidí. Dnes chodí průběžně, ale žádný velký nával to není," uvedla Jana Holubková z volební komise na ZŠ Melantrichova. Podobně pak hovořili také na ZŠ J. Železného.

"Dorazilo 22% lidí," ohlásili před dvanáctou hodinou.

Velký zájem v Určicích

Výjimku naopak tvořily Určice. Zde se koneckonců velký zájem o volby dal čekat. Proti sobě nastoupili velcí rivalové v podobě exstarosty Vlastimila Konšela, který nyní čelí stíhání pro neoprávněné nakládání s odpadem. Proti němu stojí jeho velká kritička a nynější místostarostka Marie Slezáková. Že vztahy mezi lidmi v obci nejsou úplně idylické naznačuje i název Konšelovy kandidátky: Návrat zdravého rozumu - konec demagogie.

A lidé skutečně k volbám v Určicích dorazili.

"Přišlo 64% lidí. Zájem je opravdu velký," poznamenali ve volební místnosti na základní škole. Do budovy obecního úřadu přišlo lidí méně, přesto je jedna věc velmi pravděpodobná: účast přinejmenším dorovná zájem lidí z roku 2014. Tehdy zde ke komunálním volbám dorazilo na 70% lidí.

První den voleb: účast nic moc

Účast v komunálních volbách na Prostějovsku první den nebyla rozhodně nějak rekordní.

V Konici k jedné z komisí například dorazilo do třiceti procent voličů.

Podobně se vedlo i v Kostelci na Hané. "Došlo asi 27% voličů," uvedla členka volební komise k zájmu o volby.

V Kostelci může hlasovat necelého dva a půl tisíce lidí.

Nízkou volební účast mají také v Bílovicích-Lutotíně, kam se do dvou volebních místností lidé jen trousili. Důvod ale mohl být jednoduchý: V obci vznikla jen jedna kandidátka.

"Mě to ale nevadí. Ukázalo se, že v minulých volbách byli zvolení ti správní lidé," okomentovala tuto skutečnost třeba Božena Režná.

Nápor se nekonal ani v Prostějově. Třeba v centru města byl po úvodním zájmu lidí klid.

"Měli jsme tu hlouček zájemců o volby už před druhou hodinou," uvedl ve v tu chvíli prázdné volební místnosti na náměstí E. Husserla Jakub Čech, předseda komise.

Ani k večeru se ale nestala dosažená čísla ničím závratným.

"Zatím dorazilo do dvaceti procent voličů. Chodí všechny generace," prozradila jedna z členek komise.

V okrsku je 617 potenciálních voličů, odhadem jich tak půl hodiny před uzavřením místností dorazilo kolem sto dvaceti.

Výjimkou potvrzující pravidlo jsou Vrchoslavice. Obec přátelská seniorům hlásila těsně před uzavřením volební místnosti 42,5% účast.

Celkově to ale vypadá, že se průměrově k předešlým komunálním volbám v roce 2014 počet voličů zdaleka nepřiblíží. Tehdy mělo Prostějovsko průměr téměř padesát procent.

Komunální volby pokračují v sobotu 6. října od 8 hodin a poslední možnost odevzdání hlasu je do 14 hodin.

Fronty i pohoda

Už před otevřením volební místnosti na SOŠ a SOU obchodní v Prostějově se před budovou tvořil hlouček lidí mířících k volbám. Odvolit však mohli až ve dvě hodiny.

"Vesměs šlo o starší lidi, kteří už měli své lístky a vše potřebné pečlivě připravené. Zájem o volby je zatím malý, nápor čekáme až později odpoledne a zítra ráno," poznamenal Jakub Čech, aktivista a nejmladší předseda volební komise na Prostějovsku.

Naopak ve Vrchoslavicích by mohli dělat pro voliče pořadník. Již čtvrt hodiny před otevřením volební místnosti, se vytvořila na schodech Obecního úřadu dlouhá fronta. Vrchoslavičtí tak vzali volební místnost takřka útokem.

Ve Studenci, kde je registrováno něco přes sto padesát voličů vládne pohoda a klid. Přesto se první voliči objevili ihned po otevření dveří hasičské zbrojnice, kde sídlí volební komise.

V brzkých odpoledních hodinách mají čas především lidé důchodové věku, našly se ale i výjimky. Třeba třiatřicetiletý úředník Josef.

"Vybíral jsem podle toho, kdo se nechoval před volbami agresivně a neosočoval protikandidáty. Takže jsem spíš škrtal a dal to těm, kdo zbyli," uvedl pro Deník volič z Prostějova.

"Pro mě jsou hlavní témata kultura a sport, i podle toho jsem volil. Navíc bych byl rád za aspoň částečnou obměnu nynější koalice," dodal Josef. 

O senát se porve jedenáct kandidátů

V regionu se volí celkem v sedmadevadesáti obcích.

Vedle voleb do obecních zastupitelstev, se na Prostějovsku volí i senátoři. Volební okrsek 62 zahrnuje 111 obcí, z nichž je čtrnáct z Kojetínska a zbytek z Prostějovska.

Senátní volby jsou dvoukolové. Dneškem odstartovalo 1. kolo, ze kterého vzejdou dva kandidáti s nejvíce hlasy, kteří se utkají ve 2. kole 12. a 13. října 2018 o senátorské křeslo. V našem regionu evidujeme jedenáct kandidátů, pět žen a šest mužů.

Při pohledu na kandidátky do zastupitelstev pak snadno dojdeme k závěru, že drtivá většina dosavadních starostů se rozhodla mandát obhajovat- Jednou z mála výjimek je Ivana Dvořáková, starostka Němčic nad Hanou.

V předešlých komunálních volbách 2014 byla volební účast na Prostějovsku téměř padesátiprocentní, což převýšilo celostátní průměr o skoro šest procent.

Přímo v Prostějově pak zvítězila ČSSD (25,51%) před ANO 2011 (15,79%), třetí bylo Pévéčko (11%), na dělené čtvrté příčce KSČM a Změna pro Prostějov (10,44%).

Jak dopadly volby v roce 2014?

Jak křížkovat?

Obecní volby jsou trochu jiné než parlamentní. Velkou změnou je fakt, že se mohou volit jednotliví kandidáti napříč politickými stranami. Jednotlivé lidi můžete zvolit malým křížkem, celé strany pak velkým. Všechny kandidující strany a kandidáti jsou na jediném volebním lístku.

Křížkování má ale svá úskalí, pro obyčejného člověka příliš se nezajímajícího o politiku je dosti složité a nesrozumitelné. Volič má tři možnosti. Buď dávat jen malé křížky a volit jednotlivé kandidáty. Volič má tolik hlasů, kolik se v dané obci volí zastupitelů. Právě tolik kandidátů může zakřížkovat. Samozřejmě jich může zakřížkovat i méně, v případě že jich zakřížkuje ale více, tak je jeho hlasovací lístek neplatný.

Druhou možností je volba pouze jedné kandidující strany. V takovém případě volič zaškrtne velký křížek nahoře a jeho hlas dostanou všichni kandidáti jím vybrané strany.

Nejsložitější je třetí způsob. Kombinovat se může velký křížek i malý křížek. Volič může označit velkým křížkem jednu stranu a následně může malými křížky označit kandidáty z jiných stran. V příkladu kdy se volí třeba 35 zastupitelů a volič zaškrtne velký křížek jedné strany a osm kandidátů z jiných stran. Připadne straně, kterou označil velkým křížkem 27 hlasů. 

Autor: Zdeněk Vysloužil, Michal Sobecký

6.10.2018 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 19 500 Kč Zámečníci strojů Strojní zámečník /zámečník (1703001). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Strojní zámečník /zámečník (1703001), PRACOVNÍ MÍSTA V JEDNOSMĚNNÉM PROVOZU V PROSTĚJOVĚ – Strojní zámečník/zámečník – mzda od 19.500 Kč, příspěvek na stravování, až 25 dnů dovolené. Požadujeme znalost čtení výkresové dokumentace, manuální zručnost a praxi v montáži strojů. V případě zájmu pošlete životopis na e-mail: zamecnik@gasl.cz anebo volejte na tel: 773 447 447.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt zámečník, +420 773 447 447. Obchod - Obchod Pokladní 18 000 Kč Pokladníci v prodejnách Administrativní pracovník/ce, pokladní. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Okay je nejúspěšnější společností na trhu s elektrospotřebiči a stylovým nábytkem. Může se pochlubit pozicí stabilní české firmy s téměř čtvrt století dlouhou historií. Svých úspěchů by nedosáhla bez týmu šikovných pracovníků na svých prodejnách, mezi které se nyní můžete zařadit i vy. , , Náplň práce: , * markování zboží na pokladně , * sjednávání splátkových smluv , * administrativa spojená s chodem prodejny (pošta, tisk cenovek, vedení dokumentace prodejny) , * doplňkový prodej , , , Požadujeme: , * SŠ vzdělání s maturitou nebo 3 roky praxe se sepisováním splátkových smluv , * znalost práce na PC , * komunikační schopnosti , * příjemné vystupování a orientaci na zákazníka , * zodpovědnost a pečlivost , * trestní bezúhonnost , , , Nabízíme: , * zaškolení a propracovaný systém dalších školení , * možnost osobního a profesního růstu , * zázemí stabilní společnosti , , V případě Vašeho zájmu o nabízenou pracovní pozici, zašlete nám svůj životopis na sp04.hr@okaycz.eu do předmětu emailu napište pozici a město, kam se hlásíte.. Pracoviště: Jena-nábytek - prostějov, sebastiniho 372/6, držovice 796 07, Sebastiniho, č.p. 372, 796 07 Držovice. Informace: Radka Pospíšilová, +420 724 661 593. Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 13 000 Kč Kuchaři (kromě šéfkuchařů) KUCHAŘ/KA VE ŠKOLNÍ JÍDELNĚ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup ihned. Osobní kontakt na adrese Vápenice 1, Prostějov nebo tel. 582 346 711. Střední škola designu a módy, Prostějov hledá vyučenou kuchařku do školní jídelny. Platová třída 5 - stupeň dle dosažené praxe + osobní ohodnocení.. Pracoviště: Střední škola designu a módy, prostějov, Vápenice, č.p. 2986, 796 01 Prostějov 1. Informace: Ivana Vaňková, +420 582 346 711. Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 19 500 Kč Elektrotechnici a technici energetici přístrojů, strojů a zařízení Elektrotechnici/elektromechanici (1504005). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Elektrotechnik/elektromechanik - Prostějov (1504005), , Jste vhodným uchazečem, pokud:, - máte SŠ nebo SOU vzdělání elektrotechnického směru, - máte platnou vyhlášku 50/1978 Sb (min. § 5), - máte dobrou znalost a orientaci ve výkresové dokumentaci, , Budete se věnovat:, - zapojování elektroinstalací a elektroskříní u průmyslových strojů, , Proč by se Vám mohla tato pracovní nabídka líbit? , - nabízíme vám zázemí stabilní firmy, práci na HPP s pracovní smlouvou, - jde o práci v čistém a moderním pracovním prostředí, - přispíváme na stravování, - můžete využít jazykového vzdělávání, - podle délky pracovního vztahu můžete mít dovolenou až 25 dní, - jedná se o práci v 1-směnném provozu (Po – Pá 6 – 14 hod s volnými víkendy), , Pracoviště: Prostějov, Mzda: od 18.000,- Kč, Nástup: dle dohody, Směnnost: jednosměnný provoz, , Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.

Videosouhrn 22. října 2018

Rvačka před bowlingem a velká oprava lipenského expresu: zhlédněte videa dne

Hokej - ilustrační snímek

ANKETA: Kteří hokejisté by teď hráli za Československo?

ANKETA: Kteří fotbalisté by teď hráli za Československo?

Zahrajte si na fotbalového trenéra. Deník v souvislosti se stoletým výročím vzniku Československa připravil mimořádnou anketu. Jak by nyní vypadal společný tým, který by tvořili hráči obou zemí? 

Dívku na motorce srazilo na rondelu auto

FOTO Z MÍSTA / Zraněním a škodou za padesát tisíc korun skončila nedělní nehoda v Prostějově.

AKTUALIZOVÁNO

Budu mít problém podpořit primátora, říká Aleš Matyášek

CELÝ ROZHOVOR / Koaliční seskupení Narovinu!, které tvoří TOP 09, Piráti, STAN a Zelení, skončilo v prostějovských komunálkách na druhém místě. Za vítězným ANO zaostalo pouze o něco málo přes dvě procenta, přičemž ostatní strany jasně převálcovalo. 

Velká sláva! Na otevření opravené sokolovny v Tištíně přijel i TGM

FOTOGALERIE / Sokolovnu, opravenou nákladem čtyřiadvaceti milionů korun slavnostně otevřeli, požehnali a předali k užívání veřejnosti v pátek 19. října v Tištíně.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT