„Stalo se to v noci v pátku na sobotu, bylo zhruba kolem třetí hodiny ráno. Vzbudila jsem se a všimla jsem si, že hned za bránou leží balíčky. V jednom, asi pětikilovém balíčku, byly rozpuštěné granule na potkany, ve druhém byly nakrájené špekáčky s růžovým práškem. Podle mě se je někdo snažil přehodit přes bránu, ale protože se mu to nepodařilo, znovu balíček sebral a hodil jej těsně za bránu," vzpomíná majitelka vzácných psů, která ihned zavolala policii a veterináře. close Šarpěj na následky otravy za dva dny zemřel zoom_in

„Hned jsem podávala psům mléko, aby se jed neutralizoval. Bohužel i přes všechnu péči šarpěj Rocky v pondělí ráno zemřel (na snímku vpravo). Osmačtyřicet hodin jsme přihlíželi, jak se trápí, má svalové křeče a velké bolesti. Jedinou útěchou pro mě je, že jsme mu dokázali ulevit od bolesti. Ještě mám tři modré gaskoňské honiče. Jeden z nich byl naštěstí přes noc u přítele, ale další dva na tom nejsou zdravotně dobře," řekla Tereza Apeltová, pro niž je chov psů velkým koníčkem. Věnuje se myslivosti a účastní se psích výstav.

„Jsou to původní psi ze šestnáctého století. Jeden z nich získal před dvěma lety na Světové výstavě psů v Salzburku ocenění jako velmi nadějný pes, což je nejvyšší ocenění pro štěně," vyjmenovala majitelka vzácných psů, která netuší, kdo by za tímto činem mohl stát.

Proč se to stalo?

„Nemám se sousedy žádné konflikty. Nevím, jestli nám psy někdo závidí, jestli je to demonstrativní útok na mou osobu nebo na naše psy. Zajímavé je, že se to stalo v den, kdy v naší obci probíhala deratizace. Nevím, jestli je to náhoda, nebo to nějak souvisí. Je to však hrozně traumatizující, protože člověk neví, co bude dál," krčí rameny Tereza Apeltová.

Jed na krysy? Bolestivá smrt

Podle veterinářů způsobuje otrava jedem na krysy pomalou a bolestivou smrt.

„Jed v těle působí pět až sedm dní a způsobuje poruchu krvácení, takže pejsek vlastně vykrvácí. Otrava se projevuje nechutenstvím, malátností, apatií a krvácením. Je to závažná otrava a je potřeba začít s podáváním protijedu co nejdříve," popsal veterinář Vlastimil Pospíšil.

Policisté případ šetří

Podle policistů jsou případy otravy zvířete výjimečné.

„Takové případy nejsou časté. V minulém roce jsme řešili jeden případ, v předešlém roce to bylo stejné číslo," uvedla mluvčí policistů Irena Urbánková. Policisté nařídili pitvu a rozbor otravné směsi a nyní čekají na výsledky.

„Případ šetříme jako týrání zvířete, za které hrozí traviči až tři roky za mřížemi," doplnila Irena Urbánková. (ham)