Všechny tyto jmenované organizace odejdou 13. května z Obřadní síně prostějovské radnice společně s pedagogem, vědcem a spisovatelem Janem Lasovským a šiřitelem turistiky a vlastivědy Karlem Kotyzou s Cenou města Prostějov za rok 2013.

Za významnou činnost nebo dílo je nominovala široká veřejnost. Z dvaceti navržených, pak městem jmenovaná komise vybrala právě tuto hvězdnou šestici.

„Jsem ráda, že si lidé naší činnosti váží. Za patnáct let, co působíme v Prostějově, centrem prošlo nespočet maminek. Ty nám vždy poděkovaly ústně, což nás vždy potěší. Že dostaneme cenu, nás příjemně překvapilo," neskrývala radost Jitka Zapletalová z Mateřského centra Cipísek, která prozradila, že naposledy byli oceněni v roce 2004 jako Společnost přátelská k rodině.

Mateřské centrum zapojené do projektu Od kočárku k podnikání vzniklo v roce 1998 z iniciativy maminek na mateřské dovolené, které měly potřebu dělat něco pro své děti a širokou veřejnost.

V současné době přináší pravidelné programy pro rodiče a děti, individuální psychologické, právní a výživové poradenství, kurzy rodičovství, letní příměstské tábory či pořádá akce pro dospělé i celé rodiny.

Dechový orchestr nominovaly hned tři osoby

„Je to centrum, které podporuje mateřství, je oporou matkám a za své několikaleté působení a podporu zdravých vztahů v rodině si ocenění skutečně zaslouží," nechala se slyšet náměstkyně Ivana Hemerková, a dále uvedla, že oceněný Dechový orchestr při Základní umělecké škole Vladimíra Ambrose navrhly hned tři různé, na sobě nezávislé osoby.

„Orchestr, který letos slaví desáté výročí od svého vzniku, nás úspěšně reprezentuje i v zahraničí. Navíc skončil druhý na Mezinárodním festivalu ve španělském Malgrat de Mar, což je velký úspěch," upozornila náměstkyně primátora.

Činnost Irisu se rozrůstá

Jedním z navržených bylo také Ekocentrum Iris. To vzniklo před lety díky prostějovské odnoži Českého svazu ochránců přírody, který zrovna v letošním roce slaví pětatřicáté výročí od svého vzniku.

„Jsme velice rádi za takové ocenění. Věříme, že se nám daří lidi vtáhnout různými akcemi, které pořádáme, do problémů v regionu. Nebýt regionálního sdružení ochránců přírody, ani bychom zde nebyli. Snažíme se vést děti, mládež i dospělé k péči o přírodu a neustále rozvíjíme ekologickou výchovu. S vybudováním kovárny ekocentra za podpory města, bych řekla, že škála našich činností neustále roste," řekla vedoucí Ekocentra Iris Eva Zatloukalová a neskrývala radost z ocenění.

„Všichni tito lidé a organizace si ocenění zaslouží. Ať už je to Karel Kotyza, který dlouhá léta pracoval v oblasti turistiky, vlastivědy a pedagogiky, Jan Lasovský nebo zmíněné organizace," doplnila Ivana Hemerková s tím, že například při nominaci na vítěze u prostějovského Junáka přihlédli třeba k dlouholeté úspěšné práci s dětmi a v poslední době k mimořádnému nasazení členů a členek Dětí přírody při budování skautského střediska v ulici Bohumíra Šmerala.