V ODS proběhla generační výměna, které z kandidátky smetla nejen současného starostu Jana Tesaře, ale i oba místostarosty Pavla Drmolu a Vlastimila Uchytila. Novým lídrem ODS v Prostějově se stal ředitel Základní školy v Palackého ulici Jiří Pospíšil.

„Přicházejí lidé, kteří by do politiky měli vnést nové nápady i energii,“ komentoval změnu Jiří Pospíšil.

O tom, jakým směrem je napnou, je podle Pospíšila zatím předčasné hovořit.

ODS chce vyrovnaný rozpočet

„Budeme se snažit navázat na to, co se v Prostějově v uplynulém období povedlo a v rámci rozpočtových možností usilovat o rozvoj města,“ vyjádřil se Pospíšil s tím, že programovou prioritou jeho strany je vyrovnaný rozpočet. V případě vítězství ODS ve volbách se rovněž nabízí varianta, že by se právě Jiří Pospíšil stal starostou města. Dokáže si sám sebe v této roli představit?

„Komunální volby jsou hodně o tvářích, nerozhoduje až tak místo na kandidátce, takže vyčkejme na výsledky voleb,“ reagoval nový lídr.

ČSSD s Pišťákem v čele close Miroslav Pišťák zoom_in

Sociální demokraté narozdíl od ODS sází na osvědčená jména. Jedničkou ČSSD v Prostějově je dlouholetý místostarosta Miroslav Pišťák.

„S funkcí starosty bych se asi uměl vypořádat, ale rozhodně to není moje hlavní ambice. Navíc asi není dobré tuto funkci přeceňovat, její pravomoce rozhodně nejsou neomezené,“ reagoval Miroslav Pišťák, který své priority vidí jinde.

„Byl bych rád, pokud by naše strana ve volbách uspěla, ale v první řadě bych si přál, aby radnice i po říjnových volbách pokračovala v rozumném hospodaření a peníze zbytečně neprojídala, ale spíše investovala,“ sdělil Miroslav Pišťák.

Na čelných místech kandidátky sociálních demokratů tak kromě dvou současných místostarostů (Miroslav Pišťák a Alena Rašková) najdeme i senátorku Boženu Sekaninovou, poslance Pavla Holíka či náměstka hejtmana Olomouckého kraje Aloise Mačáka.

TOP09, SZ a KSČM zatím lídry neprozradily

Prostějovská Top 09 zatím jméno svého lídra neprozradila. Prý s ohledem na to, že celá kandidátka ještě musí projít schválením.

„S největší pravděpodobností to bude žena,“ naznačil předseda TOP 09 v Olomouckém kraji Tomáš Chalánek.

Strana zelených, která měla v dosavadním zastupitelstvu tři své členy, kandidátku rovněž teprve skládá.

„Jediné, co v tuto chvíli víme, je, že do voleb půjdeme samostatně, nikoli jako součást koalice,“ zmínila se Eva Zatloukalová z Prostějova. Podobně na tom jsou komunisté.

Rozpohybuje KDU-ČSL Kousal?

Svou prostějovskou jedničku zná KDU-ČSL. Stal se jí bývalý generální ředitel Českých drah Petr Kousal, který z této své funkce odešel v květnu 2005. Podle tehdejšího ministra odstoupil sám, a to jako úspěšný manažer. „Deficit v řádu pěti miliard přivedl k účetní ztrátě ve stovkách milionů korun,“ konstatoval tehdy Milan Šimonovský.

VV s vyznamenaným Kovářem

Na politickou scénu v Prostějově vstoupila i strana Věci veřejné. Za svého lídra vybrala dvaačtyřicetiletého Martina Kováře, jenž byl mimo jiné příslušníkem mírové mise v zemích bývalé Jugoslávie, za což získal vyznamenání OSN za službu míru. Nyní pracuje v dopravně-logistické společnosti.

„Snažíme se chápat politiku jako službu občanům a navrátit důstojnost a věrohodnost politické scéně,“ shrnul program své strany Martin Kovář.

KOHO BYSTE RÁDI VIDĚLI NA PROSTĚJOVSKÉ RADNICI NA POZICI STAROSTY? PŘISPĚJTE SVÝM TIPEM DO DISKUZE POD ČLÁNKEM. OD 16. ČERVENCE BUDETE MÍT MOŽNOST PRO VYBRANÉ KANDIDÁTY HLASOVAT NA WEBU PROSTĚJOVSKÉHO DENÍKU. UVIDÍME TAK, KOHO BYSTE CHTĚLI V ČELE PROSTĚJOVA PRÁVĚ VY, NAŠI ČTENÁŘI.

Umístění na čele stranických kandidátek bývá pro voliče určitým návodem. Nemusí se jím však vůbec řídit. Své by o tom mohl vyprávět například Ivan Langer, bývalá jednička ODS v Olomouckém kraji ve volbách do Poslanecké sněmovny, kterého voliči takzvaně vykroužkovali.

„Kritizovat umí každý. Použít kroužkování znamená vyjádřit svůj názor účinným způsobem,“ říká například alpan, jeden z diskutérů na webu Prostějovského deníku.