Existující petice, která odmítá jakékoli změny v prostoru před reálným gymnáziem, byla radním nejdříve vhod a bez okolků oznámili, že se jí budou zabývat, což obvykle u petic nedělají.

Pak prý ale „obdrželi závažné informace o nestandardních aktivitách petičního výboru" a couvli.

Začátkem týdne vzkázali, že je nechají prověřit, k petici se vrátí později a nechají ji probrat i zastupitelstvo.

V čem je s peticí problém? O tom nechtějí představitelé města říci ani písmenko.

„Nebudu se k tomu vyjadřovat," odmítla komentář primátorka Prostějova Alena Rašková.

Tisíce lidí bojují proti změnám před reálkou

Památník a živý plot

Je známo, že kritici petice za zachování stávajícího stavu upozorňovali na fakt, že varuje před úpravami a zásahy, které židovské organizace v úmyslu vůbec nemají.

Jejich cílem je památník s pozůstatky náhrobků a živý plot okolo a ne zídky, kácení či přemisťování parkovacích míst.

„Asi nejkřiklavější je fáma o obnově pohřebiště se zdmi a tisícovkami náhrobků," tvrdí bývalý předseda Židovské obce v Praze Tomáš Jelínek, který snahy o rehabilitaci židovského hřbitova koordinuje.

Vizualizace úprav bývalého židovského hřbitova - Tylova uliceZdroj: Zdroj: archiv židovské obceVizualizace úprav bývalého židovského hřbitova - Tylova ulice. Autor: Zdroj: archiv židovské obce

Jak si úpravu bývalého hřbitova představují Židé? Tady jsou vizualizace

Rabíni i Zeman

Situace je pro vedení města vzhledem k jeho výrazně rezervovaným postojům nesnadná.

Zvláště, když situaci kolem bývalého židovského pohřebiště, kde leží ostatky i rodiny slavného filosofa Edmunda Husserla, sleduje s nadsázkou řečeno celý svět.

Když s tématem v roce 2015 přišel Prostějovský deník a společně s Federací židovských obcí pomáhal hledat ztracené židovské náhrobky, referovala o tom i média v USA.

Příběh z Prostějova obletěl svět, vyšel i v New York Times 

Na náhrobky použité v dláždění na soukromých dvorcích se loni v létě přijeli podívat rabíni z Ameriky, Anglie, Rakouska a Izraele. A před nedávnem se do věci vložil prezident Miloš Zeman.

„Dopisem jsme se přimluvili za nalezení oboustranného kompromisu v řešení rehabilitace prostranství starého židovského hřbitova v Prostějově," vyjádřil se Radek Augustin, ředitel analytického odboru prezidenta republiky.

Do Prostějova dorazili rabíni. Uctili své předky a kárali radnici

Z náhrobků zídky a chodníčky

V posledních dvou dnech se přidali i experti na judaismus a olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

„Rehabilitace místa, kde jsou uloženy ostatky významných náboženských, společenských a kulturních osobností, které zásadně přispěly k rozkvětu nejen Prostějova, ale celého regionu, by měla být aktem vzájemného pochopení a historické sebereflexe, nikoli podnětem k nenávisti," uvádí se v prohlášení podepsaném desítkou pracovníků katedry judaistiky na Univerzitě Palackého v Olomouci v čele s její vedoucí Ivanou Cahovou.

„Považuji za správné, aby byl židovský hřbitov jako kulturní památka důstojně upraven jako pietní místo s vědomím, že pro židovské náboženství mají hřbitovy mimořádný význam. Židé kdysi tvořili významnou část obyvatel města. Upravený hřbitov může být chápán jako historická skutečnost i památník židovských obětí druhé světové války," vyjádřil se olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Právě během druhé světové války byl hřbitov zničen a náhrobní kameny si rozebrali lidé, kteří z nich udělali zítky, zahradní cestičky nebo je vložili do základů domů.

Šest kompletních židovských náhrobků z Prostějova se vrátilo, pátrání pokračuje

Tři tisíce podpisů

Petice na zachování místa beze změn získala v Prostějově značnou podporu, podepsaly ji asi tři tisíce lidí.

Ve výboru figurují třeba představitelé klubu přátel školy reálného gymnázia, podporu jí vyjádřili i někteří politici z opozice.

„Město má pěkně řešené hřbitovy na okraji. Bylo by tam pro náhrobky důstojné místo," míní třeba Jan Navrátil ze Změny pro Prostějov.

Co se týče aktivit petičního výboru, které radnice označila za nestandardní, policie žádný podnět týkající se prostoru před gymnáziem neobdržela, jak ve středu potvrdil její mluvčí František Kořínek. Zřejmě tedy trestní pozadí nemají.

Tvůrci petice jsou vyjádřením města zaskočení.

„Vzhledem k vyhrocené situaci se budeme o dalších vyjádřeních směrem k médiím radit," uvedl člen petičního výboru Petr Májka.

Vše ke sporu o starý židovský hřbitov ZDE

Kauza „Rehabilitace židovského hřbitova" 

červen 2015 – V Mlýnské ulici byly nalezeny úlomky židovských náhrobků z bývalého hřbitova v dnešní Studentské ulici

5. července 2015 – Vyšel článek Prostějovského deníku, který žádal lidi o pomoc při pátrání po dalších náhrobcích

Začátek srpna 2015 – Byl nalezen náhrobek v Seloutkách, po něm následovaly další desítky nálezů v Prostějově i v okolí. Představitelé Židů současně potvrzují snahu získat pro hřbitov status kulturní památky a zřídit zde důstojný památník

12. dubna 2016 – Primátorka Prostějova Alena Rašková říká, že si „nedovede představit děti chodící do školy hřbitovem"

Konec dubna 2016 – Na prostějovskou radnici přichází dopis z kanceláře prezidenta republiky, v němž ředitel analytického odboru jménem prezidenta Miloše Zemana píše: Věříme, že představitelé statutárního města Prostějova budou stejně jako představitelé židovské obce pragmaticky spolupracovat na rehabilitaci prostranství starého židovského hřbitova v Prostějově a napraví tak historickou křivdu v historii města z období takzvaného protektorátu

Květen 2016 – Primátorka Alena Rašková informuje Kancelář prezidenta republiky, že město vstoupilo v jednání s představiteli Federace židovských obcí České republiky, aby našlo společné řešení, které bude důstojným připomenutím židovské komunity a zároveň bude vyhovovat současným potřebám občanů města

1. června 2016 – Koná se vernisáž výstavy nalezených náhrobků z někdejšího židovského hřbitova ve Špalíčku prostějovského mu­zea

Červenec 2016 – Město podalo rozklad k ministerstvu kultury na prohlášení lokality za kulturní památku.

18. července 2016 – Návštěva rabínů z USA, Velké Británie, Rakouska a Izraele v Prostějově – prohlížejí si náhrobní kameny v dláždění soukromých dvorků

Říjen 2016 – Vzniká petice Za zachování stávajícího stavu parku a jeho okolí před RG a ZŠ města Prostějova na ulici Studentská v plném rozsahu a beze změn

29. listopadu 2016 – Bývalý židovský hřbitov je potvrzen jako kulturní památka

10. ledna 2017 – Petice proti změnám ve Studentské ulici s více než třemi tisíci podpisů putuje na radnici. Primátorka Alena Rašková říká, že by se jí rada a zastupitelstvo měly vážně zabývat.

16. ledna 2017 – Magistrát zveřejňuje tiskovou zprávu, v níž hovoří o „nestandardních aktivitách petičního výboru" a o tom, že „po prověření všech okolností se rada Prostějova k projednání petice vrátí"

týden od 16. do 21. ledna 2017 – Významné hlasy doporučují shodu ve věci vytvoření pietního místa na židovském hřbitově. Pro dohodu města a Židů se vyslovuje olomoucký arcibiskup Jan Graubner a pracovníci katedry judaistiky na Univerzitě Palackého v Olomouci

PROHLÁŠENÍ SOUBORU RUT KE KAUZE REHABILITACE ŽIDOVSKÉHO HŘBITOVA V PROSTĚJOVĚ
19. ledna 2017

Vyjadřujeme znepokojení a smutek nad vlnou nesnášenlivosti i neochoty k diskuzi, která se vzedmula v Prostějově nad možností rehabilitace pamětihodnosti židovského hřbitova ve Studentské ulici, na kterém je pohřbeno přes dva tisíce židovských obyvatel Prostějova. Židovské památky, hřbitov, kultura jsou neodmyslitelnou součástí města Prostějova. Taneční soubor Rut je jedním z prvních tanečních souborů v České republice, který reprezentuje židovskou kulturu. V současné době působíme pod Cyrilometodějským gymnáziem v Prostějově a volně navazujeme na tradici židovské kultury města Prostějova, které bylo v minulosti pro jednu z nejpočetnějších židovských komunit na Moravě přezdívané „hanáckým Jeruzalémem".

Za dvacetiletou existenci navštívil náš soubor mnohá místa v České republice i v zahraničí, která jsou spojena s židovskou kulturou i neblahými událostmi za nacistické okupace. Za všechny jmenujme Prahu, Terezín, Mikulov, Boskovice, Třebíč, Krnov, Ostravu, Uherské Hradiště, České Budějovice, Polský Těšín a mnohé další. Již tradičně se účastníme Festivalu židovské kultury v Holešově, kde je pořadatelem dnů židovské kultury Město Holešov. V letošním roce jsme velice rádi přijali již druhé pozvání na Mezinárodní folklórní festival ve Strážnici, kde vystoupíme v pořadu Domovina, věnovanému národnostním menšinám žijícím v České republice. Znovuobnovení památky hřbitova je pro Prostějov obrovskou příležitostí, jak se ke své kulturní tradici znovu přihlásit. O to více nás mrzí – nás z „hanáckého Jeruzaléma", že v současné době reprezentujeme město, které se ke své kulturní tradici i k odkazu těch, jimž v Prostějově vděčíme za mnohé, točí zády. Chceme věřit, že rada města zváží do budoucna celou situaci jak s ohledem na skutečnost, že se jedná o kulturní památku, která odkazuje na důležité události v dějinách našeho města, tak i s ohledem k pietnímu místu, které má pro židovské náboženství mimořádný význam.

Mgr. Eva Štefková
vedoucí souboru
RUT Prostějov, laureát 66. ročníku MFF Strážnice 2011