Už v červnu Prior potvrdil, že se proti rozsudku ve prospěch svého konkurenta dovolá k Nejvyššímu soudu, nyní se tak skutečně stalo.

„Podáváme dovolání. S rozhodnutím krajského soudu totiž nesouhlasíme," uvedl Radovan Pilich, jednatel společnosti Prior. Ten také vysvětlil, co je ve sporu, v němž jde o stamiliony, cílem jeho firmy.

„Chceme zrušení smluv města Prostějova s Manthellanem a nové výběrové řízení," vyjádřil se.

Důvodem pro tyto kroky má být z pohledu Prioru nedodržení podmínek výběrového řízení. V něm se v letech 2008 a 2009 rozhodovalo, která firma získá pozemky a zakázku na využití ploch pod dnešním Společenským domem a dále v Komenského ulici.

Rozhodnutí společnosti Prior potěšilo aktivistu, nyní také opozičního zastupitele Prostějova Jana Navrátila. „Je to jedině správné rozhodnutí. Je na čase, aby se u soudu probírala podstata žaloby. Kéž by se nyní město zachovalo správně," uvedl muž, který na zastupitelstvech pravidelně požaduje aktuální informace kolem kauzy.

„Myslím si, že část vedení města si začíná uvědomovat, že jsou smlouvy s Manthellanem špatně. Záleží teď na tom, zda převáží lidé kolem náměstka Jiřího Pospíšila nebo rozumněji uvažující část ČSSD," uvedl.

Úmysl nezměnili

Firma Manthellan, která vlastní například olomouckou obchodní galerii Šantovka, naopak věc vnímá jinak. Opakovaně přes svého tiskového mluvčího Juraje Aláče deklarovala, že chce nadále projekt nazvaný galerie Prostějov uskutečnit. A úmysl se podle aktuálního vyjádření nezměnil.

„Záměr společnosti Manthellan a.s. na realizaci projektu Galerie Prostějov trvá a příprava pokračuje beze změny. Podání dovolání nemá na pokračování příprav z naší strany žádný vliv," informoval Aláč v pátek. Město naopak poskytlo jen stručné vyjádření.

„Město Prostějov se k dovolání vyjádří po poradě vedení prostřednictvím svých právníků," zní vyjádření magistrátu prostřednictvím mluvčí Jany Gáborové. Jak ale uvedla na poslední tiskové konferenci k radě města primátorka Alena Rašková, společnost své záměry časově posunula.

„Když jsme s Manthellanem mluvili před měsícem, tak se mluvilo o stavebních pracích v období za pět let," uvedla.

Kauza hýbe Prostějovem už řadu let. Zastupitelé odsouhlasili projekt firmy Manthellan v roce 2009 jako nejlepší ze tří nabídek na využití ploch v Komenského ulici. Od té doby se však táhne spor, během kterého došlo na tahanice mezi městem, Manthellanem, Priorem, který se výběrového řízení také zúčastnil, i aktivisty.

Ti požadují jak zrušení smluv s Manthellanem, tak zahrnutí společenského sálu do budoucího objektu v centru Prostějova. Vedení města naopak argumentuje platností aktuálních smluv se společností.