„Usoudili jsme, že to bude nejlepší cesta. Nemáme žádná očekávání, že krajský soud rozhodne jinak než ten okresní. Soudy jsou nezávislé, takže uvidíme, jak to dopadne," sdělil primátor města Miroslav Pišťák.

Opozice naopak vedení radnice žádala, aby rozhodnutí prostějovského okresního soudu město uznalo a neodvolávalo se proti němu.

„Zase jdeme špatným směrem, o neplatnosti smlouvy mezi městem a Manthellanem rozhodl nezávislý soud. Město mělo ideální možnost připojit se k Prioru," reagoval Jan Navrátil, lídr opoziční Změny pro Prostějov.

Podle lídra opoziční TOP 09 Aleše Matyáška město tímto krokem riskuje.

„Rozhodnutí radních nechápu a nevím, co tím sledují. Soud i státní zástupce město upozornily, že postup je chybný, a že vedení města to může napravit tím, když začne jednat s Manthellanem, aby napravilo postup, který poškozuje Prostějov. Rada má hájit zájmy města, ale dosavadní postup je mimo zájem města. Radní hájí zájmy Manthellanu, ne města a jeho obyvatel. Je to riskantní postup, a proto mě rozhodnutí radních překvapilo. Takto může jednat pouze člověk nerozumný," vyjádřil se zastupitel.

Radní: S Manthellanem to nesouvisí

Poté, co okresní soud prohlásil smlouvu o výstavbě velkého obchodně společenského centra za neplatnou, stáhl olomoucký investor žalobu podanou na město.

Tu podal na podzim minulého roku s tím, že město porušuje smlouvu o smlouvě budoucí a že brání ve výstavbě Galerie Prostějov.

Prostějovská radnice měla způsobit Manthellanu škodu za téměř půl milionu korun.

„Mohu potvrdit, že žalobu na město Prostějov jsme stáhli, ale bližší informace nebudeme poskytovat," vyjádřil se mluvčí Manthellanu Juraj Aláč.

Radnice popřela, že by podání odvolání proti rozsudku soudu souviselo se stažením žaloby na město ze strany Manthellanu.

„Naše rozhodnutí s tím nesouvisí," řekl Miroslav Pišťák.

Opozici projednávání odmítli

Opozice chtěla probrat s radnicí postup města v kauze Manthellan před dvěma týdny na mimořádném zastupitelstvu, k projednávání však vůbec nedošlo.

Opoziční zastupitelé totiž nezískali potřebných osmnáct hlasů potřebných ke schválení programu.

V pondělí se mají zastupitelé opět sejít na dalším mimořádném zasedání, aby projednali otázky dotací na regeneraci zeleně či bezpečnost dětí.

„Sedm dní před konáním zastupitelstva jsme primátorovi doručili další body, které chceme projednávat. Tyto body se však na program zastupitelstva nedostali a magistrát je ani nezveřejnil," řekl Aleš Matyášek.