„Výdaje nad rámec paušálních plateb jsou nezbytné. Odstraňovaly se například škody po úderu blesku do radniční věže a musely se také řešit datové schránky,“ uvedl Leo Schlattauer, vedoucí prostějovského odboru informačních technologií. Zdůrazňuje, že dobu práce specialistů z Computer Systemu potřebnou na řešení problémů ohlídají stopy v systému.

„Časy zásahů správců lze tedy snadno prokázat,“ vyjádřil se.

Podněty od zaměstnanců

Někteří zaměstnanci radnice a pracovníci řady počítačových firem ve městě přesto dlouhodobě upozorňují na nestandardní dění na odboru informačních technologií. Situací se na základě hned několika podnětů zabývá již po několik měsíců policie, čerstvě ji šetří i městský auditor.

Od voleb se v dění angažují i zastupitelé. Nejvýrazněji Tomáš Blumenstein z ODS, který byl šéfem městské komise informačních technologií. Ta po komunálních volbách v roce 2006 zanikla. Letos, pár měsíců po dalších volbách, má začít fungovat znovu.

Tomáš Blumenstein na sklonku loňského roku odhalil, že o zakázku na nákup notebooků pro prostějovské zastupitele soutěžily dvě spřízněné firmy. Jednou z nich byl zmíněný Computer System.

Podivná řízení

„Na webových stránkách ostravské společnosti K2 admitec je jako pobočka uvedena firma Computer System cz sídlící v Plumlovské ulici v Prostějově,“ informoval Blumenstein.

Výběrové řízení na nákup notebooků pro zastupitele pak vedení města zrušilo. Stejně dopadl i tendr na dodavatele servisu radničních technologií.

„Tato zakázka nebyla připravena pro férovou soutěž,“ konstatoval Tomáš Blumenstein.

Jak hned dvě zastavená výběrová řízení hodnotí jejich autor Leo Schlattauer?

„Pozastavení nákupu notebooků mě těší. Do výběrového řízení na jejich dodavatele se totiž přihlásily jen dvě firmy a to je opravdu málo,“ nechal se slyšet.

Odmítl, že by byl jím zpracovaný tendr na dodavatele servisních služeb pro radnici účelový.

„V materiálech, které pro všechny tendry zpracovávám, musím zohlednit nezbytné certifikáty. Tak jako si řidič nedovolí koupit vůz bez homologace, ani já nemůžu pro radnici vybrat služby či komponenty bez náležitých garancí, a to například i kvůli pojišťovně,“ přiblížil.

Cílený útok?

Radomír Gröger, jednatel společnosti Computer system cz, se na webových stránkách své firmy vyjadřuje takto:

„Za celým děním cítím konkurenční boj, neschopnost dosáhnout obchodních výsledků standardními postupy a kvalitní službou za přijatelnou cenu pro zákazníka.“

Čistá hra

Nezávislí odborníci míní, že pokud by radnice chtěla opravdu čistá výběrová řízení, pak by je měla spolu s jasnými specifikacemi zveřejnit na webu. Tam by měla figurovat i jména členů výběrové komise.

Nic takového ale prostějovská radnice v tuto chvíli nenabízí.

„Budu se snažit, aby se to změnilo k lepšímu,“ slíbil zastupitel za ODS Tomáš Blumenstein.

Jak byl dosazen Schlattauer?

Prostějovskému deníku se podařilo zjistit, že vedoucí prostějovského odboru informačních technologií Leo Schlattauer získal nejspíš funkci v rozporu se zákonem o obcích. Oficiální souhlas radních s jeho jmenováním na post totiž radnice nemá.

„Usnesení rady o jmenování pana Schlattauera se nám nepodařilo dohledat,“ konstatovala mluvčí radnice Jana Gáborová.

Leo Schlattauer přišel na úřad v dubnu roku 2007. Na post jej místo radních uvedl tajemník radnice Lubomír Baláš. Schlattauerova rozhodnutí na odboru lze dle právníků zneplatnit. Odpovědnost za způsobené škody pak prý padá na jednotlivé členy městské rady.

SOUVISEJÍCÍ: Radniční techtle: nákup notebooků za statisíce?