Kvůli otázce IT se minulý týden konalo mimořádné jednání, na němž se přetřásaly rozdílné názory úředníků magistrátu a členů odborné komise. To však nepřineslo žádný výsledek.

„Mezi komisí a odborem je v řešení problematiky rozpor. Protože se strany nebyly schopné dohodnout, musíme tuto situaci řešit soudní cestou, abychom zjistili, zda došlo k pochybení,“ konstatovala ve čtvrtek mluvčí prostějovského magistrátu Jana Gáborová.

Nic bližšího ovšem radnice říci nechce. „Podali jsme trestní oznámení na policii i okresní státní zastupitelství. Týká se zakázky z konce loňského roku. Bližší informace nebudeme podávat,“ vyjádřil se primátor města Miroslav Pišťák.

Zbytečností? 

Podle předsedy komise IT a zastupitele města Tomáše Blumensteina nakoupila oddělení IT loni v prosinci síťové prvky za zhruba 1,1 milionu korun.

„Vypsali sice soutěž, ale té se účastnila pouze jediná firma, a to Computer System CZ, což jsme také kritizovali. Některé komponenty magistrát ani nevyužije, nadbytečné nákupy jsme vyčíslili na čtyři sta tisíc korun,“ řekl Tomáš Blumenstein s tím, že komisi to potvrdili tři nezávislé odborné posudky.

S tímto výkladem nesouhlasí jednatel společnosti Computer System CZ Radomír Gröger.

„Dodali jsme jen to, co po nás město požadovalo ve výběrovém řízení na základě již dříve schválené strategie. Šlo už o čtvrtou etapu modernizace počítačové sítě. Až po podpisu smlouvy se na nás radnice obrátila, že by chtěla zakázku zrušit, což už ovšem nebylo možné,“ uvedl Gröger.

Případ šetří policie. „Budeme se tímto podnětem dále zabývat,“ potvrdila policejní mluvčí Marta Vlachová.

Kauza informačních technologií stála post někdejšího místostarostu Pavla Drmolu, který se posléze nedostal ani na kandidátku své domovské ODS. Ve funkci rovněž skončil šéf odboru Leo Schlattauer. Hovořilo se o zmanipulovaných výběrových řízeních, z nichž měla těžit firma Computer System CZ. Radomír Gröger přitom poukazoval na konkurenční boj vedený ze strany místních podnikatelů z vedení firem Tabery Computer, Vahal a Cathedral software. Problematickými zakázkami a děním na oddělení informačních technologií se už policie zabývala dříve. (ham, čtk)

KAUZU SLEDUJEME DLOUHODOBĚ

1. Radniční techtle: nákup notebooků za statisíce?

2. Kauza IT na radnici: statisíce za vícepráce a podivnosti

3. Kauza IT: výsledek? radnice zpřísní směrnice pro tendry

4. Kauza IT: radní ruší podezřelý odbor a chystají novinky

5. Kauza IT: Odstoupí město od smlouvy s firmou Computer System CZ?

6. Nový model v IT na radnici! Ušetří městu statisíce?

7. Kauza IT na radnici: rozdílné názory rozsoudí nezávislí odborníci