„Považuji se za kulturního člověka a historie mě vždycky přitahovala. Baví mě něco tvořit,“ říká sympatický kastelán, který letos oslaví padesáté druhé narozeniny.

Za své nejdůležitější poslání považuje pečovat o zámek a neustále ho zvelebovat. „Bylo mi líto, že jiné zámky fungují a v Plumlově se koná tak málo akcí. Nádvoří mi připadalo pusté,“ komentuje dřívější dění na zámku Doleček.

On sám by chtěl na Plumlov přitáhnout lidi z širokého okolí. „Chci, aby byl zámek co nejvíce využívaný. Lidé sem mohou přijít na kulturní akce nebo jen tak se projít a posedět,“ uvažuje.

Už čtyři roky na zámku funguje kavárna, letos k ní přibyla galerie s občasným občerstvením.

„Původně to byla stodola přepažená na tři části, plná nejrůznějšího harampádí. Nyní se dokončuje cihlová podlaha. Prostory využíváme i jako divadelní a hudební scénu. V kapli zámku jsme zase objevili tunu železného šrotu,“ doplňuje kastelán.

A jak je to s financováním zámku? „Od plumlovské radnice nechci ani korunu. Stanovil jsem si podmínku, že všechny peníze, které zámek vydělá, se do něj zase vrátí. Některé sponzory jsem sám sehnal, ale jinak je vlastně sponzorem každý návštěvník, který si koupí vstupenku. Letos už na to nejsem sám. Členové obecně prospěšné společnosti Zámek Plumlov, kterou řídím mi pomáhají,“ podotýká Doleček.

Pod jeho rukama plumlovský zámek vzkvétá, do budoucna plánuje stabilní kovárnu, kde by o víkendech umělečtí kováři předváděli své řemeslo. Vzniká zde také turistická ubytovna, která by svou kapacitou měla vyhovovat zejména školním výletům.

„Nedokázal bych to bez mnoha lidí, kteří mi pomáhají, mnohdy nezištně,“ dodává kastelán.

Během letní sezony chystá pro návštěvníky spoustu víkendových akcí. Komerční záležitosti se snaží vytlačit před zámek. „Nechci, aby tady byla jarmareční zóna,“ uzavírá Robert Doleček.

Dana Hrubá