"Chtěla jsem, aby kašna znovu fungovala. Zadala jsem tento úkol panu správci a podařilo se," usmívala se Karin Konzbulová, ředitelka Městského divadla, které je součástí Národního domu.

Provoz byl obnoven po letech

"Vyčistily se trysky a spustila se voda. Samozřejmě, že ještě není vše dokonalé. Když fouká vítr, voda například stříká až na letní zahrádku. Netroufnu si tvrdit kolik let kašna nefungovala, ale minimálně tři roky to budou," uvedla ředitelka.

Dílo slavného sochaře obdivují turisté

"Registruji velký zájem. Okolojdoucí lidé se zastavují a kašnu si fotí a prohlížejí. Chodí se i ptát, nejsou kolikrát ani z Prostějova," prozradila Konzbulová.

Kašna s názvem Žena nad pramenem zdobí jihozápadní nároží Národního domu. Je dílem Stanislava Suchardy, možná jeho bratra Vojtěcha, který Stanislavu Suchardovi s provedením výzdoby prostějovského Národního domu vypomáhal.

XXXI. Městský ples se v Prostějově nesl v duchu renesance. Přítomné ohromila nahá nymfa jako malířova modelka, 23. 4. 2022
VIDEO: Městský ples roztančil Národní dům, s nahou nymfou i hosty v kostýmech

Kašna prošla poslední rekonstrukcí v roce 2015 a na podzim roku 2016 byla uvedena do provozu. Rekonstrukce díla vyšla tehdy městskou pokladnu na necelých 80 tisíc korun.

Technologie kašny, která je součástí Národního domu v Prostějově, jehož projektantem byl významný český architekt Jan Kotěra (1871 - 1923), byla upravena ve spolupráci s panem Josefem Baťkem.
Jihozápadní nároží Národního domu dynamizuje asymetrickou skladbu jižního průčelí polygonální arkýř, pod kterým je ve zkoseném nároží umístěna kašna s keramickým figurálním reliéfem z barevně glazovaných kachlů.
Zdroj: prostejov.eu

Vybrali jsme pro vás:

Prostějovský Národní dům
Opravený Národní dům je v celostátním finále Památky roku
Obnovená secesní vitráž a rekonstruovaný vestibul v prostějovském divadle
Prostějovské divadlo má krásné nové vitráže. Podívejte se
Opravy Národního domu v Prostějově. Rekonstrukční práce se přesunuly na střechu. 20.5. 2019
Opravy Národního domu se prodražují. I kvůli novým hřebenáčům
Rekonstrukce Národního domu v Prostějově
Rekonstrukce Národního domu pokračuje, obří stan ale v centru stát nebude
Lunetové okno v secesním Národním domě v Prostějově bude mít nové vitráže, které jsou dílem olomouckého výtvarníka Jana Jemelky.
Potvrzeno. Do divadla se vrátí vitráže zničené nacisty