Magistrát rozhodnutí zdůvodnil tím, že město tímto krokem ušetří na provozu a zároveň se zjednoduší správa Kaska. Podle některých to však nebyl krok správným směrem.

„Lidé si stěžují, že v kulturním domě došlo ke zhoršení služeb, navíc je tam nedostačující počet pracovníků," vyjádřil se lídr Změny pro Prostějov Jan Navrátil.

Před převodem pod Domovní správu hospodařil Společenský dům s téměř dvoumilionovou roční ztrátou. Radní se nyní rozhodli poskytnout Domovní správě téměř milion a půl jako zálohu na provoz a sedm set tisíc na pokrytí ztráty, která vznikla v době, kdy budovu spravovala Domovní správa. Ta získá peníze od města na základě smlouvy, která má platit deset let.

Diskuse o "řádném hospodáři"

„Když jsme v loňském roce převzali dům, byl ve špatném a zdevastovaném stavu. Únikové cesty byly zatarasené, kotelně chyběla potřebná povolení a například používání zásuvek mnohdy znamenalo ohrožení na životě. Za pololetí máme ztrátu šest set tisíc, správce před námi měl milionovou ztrátu. Nechci se však pouštět do toho, zda jsme lepší hospodáři, než byl bývalý management," vyjádřil se ředitel Domovní správy Vladimír Průša.

Bývalý jednatel Společenského domu Roman Vejmola upozornil na to, že v Kasku jsou nyní porušována pravidla požární ochrany a bezpečnosti. Zároveň poukázal na fakt, že společnost musela maximálně šetřit.

„Na kvalitní provoz a úpravu Kaska by byly potřeba až desítky milionů korun. Pokud se chceme bavit o tom, co je péče řádného hospodáře, musíme opustit dohady, zda bude ztráta milion nebo dva," řekl Roman Vejmola.

Na jeho stranu se postavil i lídr za KDU-ČSL Petr Kousal.

„Pan Vejmola dělal v domě jen nejnutnější opravy, protože stejně má ustoupit výstavbě nákupního centra," vyjádřil se.

Zároveň poukázal na fakt, že smlouva mezi městem a Domovní správou má platnost deset let.

Nechceme z města tahat peníze, říká Průša

„Město si Kasko od Manthellanu pronajímá. Co když ho společnost zbourá dřív, než skončí smlouva? Navíc ve smlouvě je uvedeno, že magistrát má platit za Domovní správu opravy vyšší než čtyřicet tisíc korun. Kdybych byl panem Průšou, každou opravu bych vyčíslil na 42 tisíc, aby ji platilo město," míní Petr Kousal. Proti tomu se však ohradil Vladimír Průša.

„Za celý půl rok jsme po radnici nechtěli peníze za opravy. Nechceme z města tahat peníze," oponoval.

Vedení radnice nevidí problém ani v případném ukončení smlouvy.

„Domovní správa patří městu, takže s ukončením smlouvy by nebyly potíže," řekl náměstek primátora Jiří Pospíšil (Pévéčko).

Podle lídra TOP 09 Aleše Matyáška by město mělo vyhotovit kalkulaci prací, které jsou na Kasku potřeba udělat.

„Měli bychom se k domu začít chovat tak, jako bychom ho měli provozovat deset let," míní zastupitel.