Vyhýbá se i odpovědi na to, zda je schopen realizovat svůj projekt i bez toho, aby měl dispozici plochu Společenského domu.

Své záměry s hojně navštěvovanou tržnicí za kostelem Povýšení svatého Kříže Manthellan prezentovat odmítá. Stejně tak ignoruje na otázku, zda má zpracované podklady pro posouzení vlivů plánované stavby na životní prostředí.

„Společnost Manthellan má s Městem Prostějov uzavřenou platnou smlouvu a na jejím základě poskytuje městu informace o vývoji projektu a maximální součinnost. Opakovaně jsme také vyšli městu vstříc, pokud nás o to požádalo. Postupujeme podle smlouvy a nechceme komentovat spekulace, které se objevují v médiích,“ vyhnul se mluvčí Manthellanu Juraj Aláč konkrétním odpovědím na výše uvedené otázky.

Radní mají se zástupci investora schůzku 8. listopadu.

„Představí nám podrobnosti projektu. Dozvíme se víc,“ vyjádřil se ve středu místostarosta Jiří Pospíšil (ODS). Projekt by měl investor představit i zastupitelům.

Posvětí návrh v územáku?

„Lokalita Společenského domu se devátou změnou územního plánu určí pro komerční využití,“ připomněl místostarosta Zdeněk Fišer (ČSSD). Nynější územní plán definuje oblast Společenského domu jako plochu pro kulturu a Manthellan musí plán respektovat. Pokud zastupitelé změnu územního plánu posvětí, otevře se firmě brána k demolici Kaska a výstavbě marketu.

Hlasy proti demolici bez náhrady

„Bourat Společenský dům je blbost,“ nechal se v úterý slyšet student střední školy automobilní Lukáš. Jeho spolužáci v sálu Kaska měli stejný názor.

Petici proti jeho bourání bez adekvátní náhrady podepsalo dosud více než 1400 lidí, petici za zachování tržnice pak zhruba 700.

„V urgenci petice požádáme zastupitelstvo, aby odložilo schválení deváté změny územního plánu, dokud nebude na stole řešení vyhovující občanům a zachovávající současné funkční uspořádání centra města,“ vyjádřil se člen petičního výboru Jan Navrátil.

Navrátil, který je šéfem prostějovské Strany zelených, přitom míní, že město sice získá z prodeje nemovitostí 50 milionu korun, ale pokud se rozhodne vybudovat společenský sál nový, bude muset investovat nejméně 100 milionů. Smlouvy mezi investorem a radnicí jsou tedy podle něj pro Prostějov nevýhodné.

"Smlouvy by měly být zrušeny"

Chce o tom přesvědčit i krajský soud, kam se po prohraném stání v Prostějově odvolal. „Smlouvy by měly být zrušeny,“ říká Navrátil a volá po novém výběrovém řízení na řešení lokality Společenského domu s jednoznačně definovanými podmínkami.

Chytilův návrh

Miroslav Chytil, ředitel Muzea Prostějovska, člen dozorčí rady firmy Společenský dům a zastupitel za opoziční KDU-ČSL, je pro zbourání Kaska.

„Je to jedna z nejobludnějších architektur sedmdesátých a osmdesátých let,“ tvrdí s tím, že by mělo vzniknout nové kulturně-sportovní centrum.

„Musí stát ve stejné lokalitě jako nynější sál,“ zdůrazňuje. „Budovat by se mělo začít hned, jak začne demolice Společenského domu,“ vyjádřil se.

Langer a jeho řešení

Architekt Ladislav Langer, jehož kancelář stojí například za přestavbou náměstí E. Husserla v Prostějově, vnímá plány na demolici Kaska jako podvod na lidech.

„Radnice pořádala soutěž na řešení lokality, kde po investorech požadovala udržení velkého sálu. Proč na této podmínce netrvá?“ vrtí architekt hlavou. Stejně jako spousta ostatních se ptá, kde ve městě budou velké plesy a jiné společenské akce.

„Společenský dům by se dal přebudovat na moderní odlehčenou stavbu s originální fasádou za nějakých dvacet, třicet milionů korun,“ odhadl architekt. Stýská si, že město tuto variantu nepředložilo. Schopná produkce by prý využití pro takto velkou budovu dokázala jistě najít.

Stavba Kaska z roku 1991 přišla někdejší vlastníky – odboráře na 50 milionů korun. Budovu koupil Prostějov v roce 2006 za 14,5 milionu korun. V roce 2010 ji za stejnou sumu nabídlo Manthellanu, aby zároveň posvětilo její demolici.

Podle místostarosty Jiřího Pospíšila radní dál řeší kde, a zda vůbec nový sál vybudují. Neshodli se dosud ani na umístění městské tržnice. (rh)