„K žalobě se definitivně připojuje jako druhý žalobce obchodní společnost PRIOR – obchodní domy,“ potvrdila v pondělí Jana Zwyrtek Hamplová, která bude PRIOR na základě plné moci podepsané v minulém týdnu zastupovat.

„Nezpochybňujeme zadávací podmínky, ani výsledky výběrového řešení, které určilo jako vítěze řešení lokality Společenského domu firmu Manthellan. Máme ale za to, že vítěz dostal jiné podmínky, než které byly dány ve veřejné soutěži. Právě to vnímáme jako porušení pravidel,“ vyjádřil se Adolf Vlk, předseda představenstva společnosti PRIOR – obchodní domy.

O plochu Společenského domu a okolí měli zájem tři společnosti – pražský Crestyl, prostějovský PRIOR a olomoucký Manthellan. Všechny se zúčastnily městského výběrového řízení, v němž byla jednou z podmínek stavba či zachování sálu pro pět set lidí.

Žaloba kvůli řadě pochybení

Odborná komise vybrala jako nejlepší návrh ten, jímž se prezentovala společnost Manthellan. Radní a zastupitelé volbu posvětili na konci roku 2009. Loni v červnu na základě souhlasu zastupitelů města uzavřel Prostějov s Manthellanem smlouvu o smlouvě budoucí. Podle prostějovských aktivistů byl tento dokument pro město nevýhodný a negarantoval stavbu či zachování velkého společenského sálu.

Jan Navrátil, jeden z hlavních aktérů proto v zastoupení advokátky Jany Zwyrtek Hamplové podal k soudu žalobu. „Procesy týkající se přípravy zástavby lokality totiž provázela pochybení, a to ze strany města,“ shodují se s advokátkou. Hamplová věří, že poté, co se k žalobě přidal PRIOR, u soudu uspějí. Ve vítězství věří i předseda představenstva společnosti PRIOR – obchodní domy Adolf Vlk.

„Prostějov by nyní mohl učinit jediné, a to zrušit smlouvu ještě před rozhodnutím soudu sám, a udělat nové výběrové řízení, “ prohlásila advokátka Hamplová.

Bez komentáře, zní zatím od starosty

Jak tato slova přijímá prostějovský starosta Miroslav Pišťák? „Bez komentáře,“ nechal se slyšet. Ještě před nedávnem ubezpečoval, že město ze žaloby strach nemá. „Nepochybili jsme,“ vzkazoval.⋌

Adolf Vlk odmítá, že by za jejich připojením se k žalobě stála snaha likvidovat případnou konkurenci. „Žalobou konkurenci nezabráníme. V jádru města bude stát nějaké nové obchodní centrum, zcela jistě ale nepovede k pádu PRIORU, možná naopak našim tržbám pomůže,“ vysvětlil. Na dotaz, zda jejich společnost vstoupí do případného nového výběrového řízení na řešení lokality Kaska reagoval, že na to nyní nedokáže odpovědět.

Crestyl své kroky zvažuje

Pražský CRESTYL se k Navrátilově žalobě nepřipojil. Dříve zvažoval, že by zvolil společný postup spolu s PRIOREM. „Z naší strany v této věci aktuálně žádný postup není,“ konstatovala minulý týden marketingová specialistka Crestylu Lucie Doležalová.

Počkáme na soud, nechal se slyšet Manthellan

Juraj Aláč, mluvčí olomouckého investora firmy Manthellan, sdělil, že městem Prostějov uzavřeli v záležitosti plochy Společenského domu a okolí standardní smlouvu.

„Počkáme na rozhodnutí soudu. Do té doby se k věci nebudeme vyjadřovat,“ uzavřel.

Prostějovský deník|Propagujte i svojí stránku