„Firma Manthellan nám poslala zástavbovou studii. Z naší strany k tomu zpracováváme materiál. Víc bych se k tomu nevyjadřoval,“ nechal se ve středu slyšet místostarosta Prostějova Jiří Pospíšil (ODS). Jednání s investorem budou podle něj pokračovat koncem týdne.

Mluvčí radnice Jan Gáborová upřesnila, že městský úřad obdržel žádost Manthellanu o vyjádření se ke studii Galerie Prostějov, která má vyrůst v ulicích Křížkovského, Komenského a Wolkerova.

„Studii nyní posuzují úředníci odboru správy a údržby majetku města. Vyjádří se k ní ve zprávě, přičemž rozeberou majetkoprávní záležitosti spojené s návrhem stavby,“ konstatovala Gáborová.

Radní studii i vyjádření úředníků prodiskutují na svém zasedání v úterý 24. ledna. Starosta Miroslav Pišťák (ČSSD) slíbil, že na tomto jednání předloží také informace o plánované výstavbě nového kulturně–společenského zařízení, jež má nahradit Společenský dům (Kasko).

Rozladěný Matyášek chystá žalobu

„Přestože jsem členem pracovní komise, která se lokalitou Kaska zabývá, studii jsem nedostal. Je to další doklad toho, jak radnice v otázce zástavby centra města jedná,“ neskrývá rozladěnost Aleš Matyášek z opoziční TOP 09, který připravuje žalobu na správní soud.

„Důvodem je to, že v zákonem stanovené lhůtě nedostávám z radnice požadované informace,“ řekl.

Co s Kaskem? Kauza jako na houpačce

Otázku, co s Kaskem? řeší radnice od roku 2006, kdy budovu získala od odborářů. Do oprav se město nehrnulo, sál pro více než 500 lidí tam ale zachovat chtělo.

Ještě v roce 2008 vedení města ubezpečovalo, že sál vyřeší investor, který plochu získá ve výběrovém řízení.

„Po novém majiteli nemovitosti budeme chtít, aby zachoval podobné aktivity, jaké Kasko nabízí,“ prohlásil březnu roku 2008 tehdejší místostarosta Vlastimil Uchytil s tím, že stěžejní je pro Prostějov velký taneční sál.

Na sklonku roku 2009 zastupitelé schválili, že nejlepší řešení lokality Kaska předložil Manthellan. V půli roku 2010 pak odsouhlasili, že město sál postaví na vlastní náklady. Kde bude stát, o tom špičky města mlčí.

„Zatím mohu prozradit jen to, že blízko centra,“ konstatoval na sklonku loňského roku místostarosta Pospíšil.

Opoziční TOP 09, která je v městském sboru od podzimu roku 2010, starostovi Miroslavu Pišťákovi vytýká, že zastupitelům nesdělil podrobnosti k nájemní smlouvě s Manthellanem na dotčené nemovitosti a neřekl jim ani o fatálních důsledcích, jež z ní vyplývají.

„Vypovězení smlouvy, pokud je vůbec možné, by městu přineslo nejspíš obrovské škody,“ přiznali před nedávnem radní z řad koaliční ČSSD a ODS.

Klub TOP 09 míní, že rozhodovací a schvalovací proces ve věci řešení Kaska byl veden neprůhledně a v rozporu se zadáním záměru Zastupitelstva města Prostějova ze dne 8. 11. 2008. Ve smlouvě o smlouvách budoucích před rokem a půl jsou pak uvedeny údaje, které dodnes nebyly doloženy, upozorňuje klub.

„Nikdo nezpracoval ekonomické ani právní analýzy k celému projektu a jeho dopadu na hospodaření města. Nebyly rozebrány důsledky uzavření těchto smluv a nové zastupitelstvo o nich nebylo zpraveno, přestože již v té době byly známé aktivity občanů Prostějova, které upozorňovaly na nesrovnalosti v postupu vedení města. Zastupitelům pak nebyly poskytovány úplné a přesné informace k rozhodování,“ shodují se opoziční zastupitelé z TOP 09.

Mluvčí Manthellanu Juraj Aláč konstatoval že až do uzavření jednání s městem se k problematice vyjadřovat nebude. (rh)

Co vyroste na místě Kaska?

Podoba obchodního centra, které vyroste na místě Kaska, představená investorem (Vizualizace: Archiv Manthellan, říjen 2011)

Definitivní podoba obchodního centra, které vyroste na místě Kaska, představená investorem
Definitivní podoba obchodního centra, které vyroste na místě Kaska, představená investorem