Žalobní návrh už ve stejné záležitosti podal prostějovský aktivista Jan Navrátil ze Strany zelených. Chce docílit toho, aby dokument, který otevírá prostor pro demolici Společenského domu (Kasko) v Komenského ulici bez přiměřené náhrady, byl zneplatněn. Na místě, kde je nyní Kasko, má již v roce 2015 stát obchodní galerie za více než jednu miliardu korun.

Prostějovská firma Prior a pražská společnost Crestyl se spolu s olomouckým Manthellanem zúčastnily výběrového řízení na řešení lokality Společenského domu. Odborná komise vybrala jako nejlepší návrh ten, jímž se prezentovala společnost Manthellan. Radní a zastupitelé volbu posvětili na konci roku 2009.

Podle Jana Navrátila a advokátky Jany Zwyrtek Hamplové provázela procesy týkající se přípravy zástavby lokality pochybení, a to ze strany města.

„Domníváme se, že postup byl v rozporu s legislativou. Předpokládáme, že soud v této souvislosti vydá neplatnost dříve uskutečněných právních kroků,“ vyjádřila se Hamplová.

Prior a Crestyl k věci

Prior a Crestyl se prý v záležitosti budou nejspíš angažovat také. „Je to pravděpodobné. Tyto subjekty si už ode mně vyžádaly jisté podklady,“ nechala se slyšet právnička.

Adolf Vlk, předseda představenstva společnosti Prior, obchodní domy, ve čtvrtek prohlásil: „O dalším postupu v záležitostech kolem plochy Společenského domu a jeho okolí rozhodne náš správní orgán.“

Marketingová specialistka Crestylu Lucie Doležalová ve stejný den sdělila, že ve věci smlouvy uzavřené mezi městem a investorem Manthellan jedná jejich společnost o společném postupu se zástupci společnosti Prior.

„Pokud jde o připojení k žalobnímu návrhu pana Navrátila, o tom momentálně neuvažujeme, protože jsme nebyli z jeho strany kontaktováni,“ poznamenala Doležalová.

Ze slov starosty Prostějova Miroslava Pišťáka lze usuzovat, že město obavy ze soudu nemá. „Nepochybili jsme. Veškeré zákonné postupy byly dodrženy,“ nechal se před nedávnem slyšet.

Vyjádření opozičního zastupitele

Jak dění kolem lukrativních parcel v historickém centru města vnímá opoziční zastupitel (KSČM) a právník Josef Augustin?

„Radními prosazované bourání Společenského domu se mi nelíbí,“ vyjádřil se. Žalobní návrh Jana Navrátila nechtěl komentovat. „Na to, abych jej mohl posoudit, mi chybí dostatek informací,“ vysvětlil s tím, že návrh chce získat a prostudovat.

„Rád bych se seznámil se stanoviskem odboru školství a vypravím se i do Společenského domu,“ slíbil Augustin.

Juraj Aláč, mluvčí firmy Manthellan, odmítl k současnému dění podat komentář. „K tomuto se nechceme vůbec vyjadřovat,“ prohlásil ve čtvrtek v podvečer. (rh)

Prostějovský deník|Propagujte i svojí stránku