Takovou vizi představil ve středu dopoledne člen představenstva investora Manthellanu a projektový manažer obchodní galerie Lukáš Čepelka.

„V dotčené lokalitě nabízíme odstranění proluky vzniklé nevhodnou demolicí v sedmdesátých letech a výstavbu obchodní galerie. Prostějov takové nákupní centrum potřebuje, usedlíci jej uvítají,“ vyjádřil se Čepelka.

Zdůraznil, že do historického jádra přinesou špičkovou architekturu.

„Na projektu budou pracovat specialisté z londýnské společnosti Benoy,“ informoval a připomněl, že odborníci z této firmy mají zkušenosti se stavbami jak z obrovským metropolí v Asii, tak menších, historických měst ležících v Evropě.

„Jako architekta mě těší, že na projektu obchodní galerie bude pracovat tak prestižní firma,“ komentoval angažování Benoy Petr Gottwald, prostějovský odborník, který pro radnici zpracovává studie využití plochy Společenského domu a jeho okolí.

„Prostějovský market bude mít více než tisíc metrů čtverečních podlahové plochy. Další obchodní jednotky v budově, jichž bude více než osmdesát, pak kolem jednoho sta metrů čtverečních plochy. Zájemcům nabídneme i kiosky v řádech pouhých metrů čtverečních,“ přiblížil manažer galerie Čepelka.

Ubezpečil, že bouraní Společenského domu obyvatele nezatíží. „Předpokládám, že demolice nepotrvá déle než měsíc. Prašnost omezíme na minimum, vzniklou dopravní situaci budeme řešit v součinnosti s policií,“ nechal se slyšet.

Objemová studie nového společenského domu s tržnicí a knihovnou

1000 stavbařů v akci

Na stavbě bude pracovat tisíc stavbařů.

„Galerie po svém otevření nabídne pět set pracovních příležitostí. Uplatnění tam třeba najdou i lidé propuštění z Oděvního podniku,“ zmínil se člen představenstva Manthellanu. Podle svých slov se neobává, že by otevření obchodů způsobilo krach prodejců v okolí. „Galerie nebude určitě nabízet veškerý sortiment,“ vysvětlil Čepelka.

Kolik vznikne parkovacích míst?

Řidičům vzkázal, že parkovací stání budou nejspíš ve druhém podlaží suterénu budovy. „Chceme poskytnout více než tři sta padesát stání pro automobily, přičemž za první dvě hodiny nebudou jejich uživatelé platit parkovné,“ konstatoval Lukáš Čepelka.

Na středeční odpolední tiskové konferenci prostějovských radních zaznělo, že město počítá s pěti sty stáními pro automobily a s výstavbou parkovacího domu. Rozpor mezi tvrzením radních a investora se vysvětlit nezdařilo, protože starosta Miroslav Pišťák novináře upozornil, že tisková konference rady „není o Manthellanu.“

Dispoziční řešení nového společenského domu s tržnicí a knihovnou

Radní na tiskovce

Radní tak veřejnost skrze média znovu poučili o tom, že místo pro nový kulturní dům na ploše u toho stávajícího v Komenského ulici, jehož zbourání spolu se zastupiteli posvětili, zůstává. Zopakovali, že ale neví, zda tam bude společenská budova opravdu stát, nebo zda poslouží pro velké akce Sportcentrum v Olympijské ulici, nebo úplně nový sportovně – společensky stánek, jehož výstavba by přišla na desítky milionů korun.

Architekt Gottwald naznačil, že tržnice by mohla zůstat tam, kde je. „Pokud by se na její ploše vybudovalo nové společenské centrum, mohla by sloužit v jeho přízemí,“ nabídl v rámci studie, kterou zpracoval pro město.

Starosta Pišťák dal najevo, že stavba nového společenského domu mu po chuti příliš není. „Je před námi asi deset velkých záležitostí, a to například budování vnějšího okruhu, chybí zde velké tělocvična, čeká nás oprava domu v ulici Šárka nazývaného Parlament, budeme pokračovat v opravě zámku na Pernštýnském náměstí, musíme zateplit školky, pustíme se do regenerace sídlišť a nevyhneme se rekonstrukci náměstí T.G. Masaryka,“ vyjmenoval.

Do seznamu velkých a potřebných investic stavbu kulturního domu nezahrnul. „Otázka řešení lokality Společenského domu je na diskusi rady a zastupitelů. Dojde k ní v polovině letošního roku. Musí zaznít, co město chce a proč, i to, co odmítá,“ uzavřel Pišťák.

Vítězství Manthellanu

Soutěž o přestavbu plochy Společenského domu a jeho širšího okolí zahrnující i prašné parkoviště a tržnici vyhrála v roce 2009 olomoucká společnost Manthellan. Na jejím vítězství se shodla komise jmenovaná radními, kteří pak uzavření smluv s investorem předložili zastupitelům. Ti následně podpisy dokumentů mezi městem Prostějovem a Manthellanem předznamenávající budoucnost lukrativní plochy v historickém centru města posvětili.

Snaha aktivistů

„Dění kolem prodeje městských pozemků nebylo dle mého názoru čisté,“ vyjádřil se Prostějovan Jan Navrátil, aktivista, který spolu s dalšími lidmi bojuje proti bourání Společenského domu bez jeho přiměřené náhrady. Snaží se proto zneplatnit smlouvy uzavřené mezi radnicí a investorem. „Spis má soudce na stole,“ poznamenává.

Prostějovany, kterým není lhostejný osud Společenského domu zvou aktivisté na promítání před radnicí a ples pořádaný tamtéž. Promítání se bude konat devatenáctého března, ples osmadvacátého května.

SOUVISEJÍCÍ

Zrušit tržnici a Kasko? Nesmysl, míní místní

Aktivisté napadli prodej Kaska, město se soudu nebojí

Prostějovský deník|Propagujte i svojí stránku