„Komise posuzovala návrhy z hlediska architektonického a dopravní obslužnosti.

Na základě toho doporučila radě města jako nejvhodnější nabídku firmy Manthellan,“ uvedl prostějovský starosta Jan Tesař.

Budou sezvažovat ještě další kritéria

Místostarosta Miroslav Pišťák zdůraznil, že radní budou nyní hodnotit další kritéria jednotlivých nabídek.

„Třeba ty finančně právní. Kdy rozhodneme o té nejvhodnější nabídce pro naše město, to zatím nevíme“ vyjádřil se.

Ještě před dvěma týdny, po předání jednotlivých posouzení ze strany odborníků, se prostějovský místostarosta Pišťák nechal slyšet, že komise vítězný návrh neurčila.

Vizualizace investorského návrhu firmy MANTHELLAN a.s. Klikněte pro zvětšení

„Naším úkolem bylo posoudit předložené nabídky, jejich klady a zápory. Každý zpracoval posudek na jednotlivé nabídky, které i ohodnotil,“ popsal tehdy práci komise architekt Ivo Boháč z Vysokého učení technického v Brně.

Byl v ní spolu s jejím předsedou Lubomírem Balášem, tajemníkem Městského úřadu, architekty Petrem Gottwaldem a Zdeňkem Beranem, historikem Miroslavem Chytilem, ředitelem Muzea Prostějovska, vedoucí právního odboru města Květou Olašákovou a její kolegyní advokátkou Olgou Kapplovou.

Radním posudky nestačili

„Pozvali jsme si dva tři zástupce komise, aby nám některé záležitosti ještě vysvětlili,“ konstatoval prostějovský místostarosta Vlastimil Uchytil.

Teprve po těchto konzultacích rada města zveřejnila název firmy, která prý svým návrhem řešení prostoru Společenského domu zaujala komisi nejvíc.

Názory na postup radnice se různí

Některým Prostějovanům se takový postup líbil, jiní v ní viděli kalkul ze strany vedení města.

„Uvědomte si, že tam jde o zástavbu v řádu minimálně jedné miliardy korun, to vše v době ekonomické krize, která na nás bude ještě zhruba tři roky doléhat. A navíc bude skutečně více času popřemýšlet, co tam vlastně má být,“ napsal do webové diskuse vedené na stránkách Prostějovské deníku čtenář pod přezdívkou Alpan.

Marek tam vyjádřil odlišný názor:

„O tak velké investici, by v žádném případě neměli rozhodovat sami představitelé města. Ono to pak vážně může smrdět nějakým milionkem do jejich kapes. Je jasné, že se některé kapsy z toho namažou tak jako tak, ale aspoň by to nemuselo být tak okaté.“

Radnice nabízí Společenský dům s okolím za necelých devětačtyřicet milionů korun. Chce, aby tam investoři vybudovali obchodně-společenské centrum s tanečním sálem pro pět set lidí a garáže.