„Vypadá to tam jak z nějakého apokalyptického filmu. Bezdomovci si tam z toho udělali pěkné bydlení. Kolikrát je vidím, jak se oknem dívají na ulici. Docela si přeji, aby místo kasáren vzniklo nové multifunkční centrum, jak se o tom stále mluví. Pořád lepší nějaké využití areálu než žádné, ke všemu jinak se bezdomovce z kasáren nepodaří dostat," míní Roman Král z Prostějova.Neutěšený stav bývalých kasáren v Jezdecké ulici v Prostějově – 9. dubna 2014

„S areálem by se mělo co nejdříve něco udělat. Vzhledem k jeho stavu je jedinou možností zbourání. Docela mi vadí, že hned v sousedství je botanická zahrada. Její návštěvníci se asi hodně diví, když zjistí, co se za zdmi zahrady skrývá. Město by tam mohlo alespoň uklidit ten nepořádek," řekla Veronika Koukalová z Prostějova.

Multifunkční centrum

Areál bývalých armádních budov v Jezdecké ulici by měl ustoupit výstavbě nového multifunkčního centra.

„Víme o tom, že do budov občas přijdou bezdomovci. Je to však uzavřený areál a nerozumím tomu, proč bychom tam měli uklízet. Věřím, že brzy dojde na realizaci projektu výstavby multifunkčního centra a problém bude vyřešen," řekl nedávno první náměstek primátora Jiří Pospíšil.

PODÍVEJTE SE: Magistrát představil studie plánované haly v Jezdecké. Jak se vám líbí?

Na výstavbu společenského a sportovního centra si radnice nechala udělat čtyři studie, dvě z nich postoupily do užšího výběru.

„Byly vybrány na základě posudku nezávislých architektů z Brna, Olomouce a Ostravy," uvedl náměstek primátora Zdeněk Fišer a dodal, že vítěznými studiemi jsou díla architektů Petra Gottwalda a Jana Přikryla.

Rozpracování studií

„Jedno řešení vyhovovalo kvůli dispozičnímu uspořádání, druhé zase řešením okolních objektů. Architekti, kteří návrhy posuzovali, však doporučili, aby se studie zabývaly i využitím bývalé jízdárny, která je pozůstatkem z dob, kdy vojenská kasárna fungovala," uvedl Zdeněk Fišer. Na rozpracování dvou vítězných studií plánuje radnice uvolnit dvě stě tisíc korun, návrh však ještě musí odsouhlasit zastupitelé.

Jezdecká kasárna Budovy kasáren vznikla v roce 1891 jako náhrada za staré kasárny, které stály na náměstí TGM. Ty však musely v roce 1911 ustoupit nové radnici. Za První republiky sídlila v jezdeckých kasárnách část 6. jezdeckého pluku, od roku 1969 zde sídlil vojenský útvar specializovaný na radiolokaci. Ten byl po 27 letech přesunutý do Přerova. V areálu kasáren bylo celkem třináct budov, součástí byla jídelna, sklad a autopark. V roce 2004 se uvažovalo o možných pěti variantách využití objektu. Z kasáren mohla být knihovna, multikulturní nebo ryze sportovní centrum, zábavně-sportovní centrum či bytové jednotky. Na své využití však objekt stále čeká.