Vítěznou firmu v klání o prostějovský Společenský dům a jeho okolí vybere sedmičlenná komise. V úterý o jejím složení rozhodli místní konšelé. Jména členů však zatím tají.

„Budou v ní tři architekti, dva právníci, jeden ekonom a také člověk se vztahem k památkové péči. Šest lidí bude z Prostějova, jeden pak z Vysokého učení technického, tedy z Brna,“ sdělil místostarosta Miroslav Pišťák.

Dodal, že jejich jména zatím neprozradí.

„Zveřejníme je v průběhu příštího týdne, tito odborníci nám ještě nepotvrdili svoji účast,“ vysvětlil.

Tehdy jednotlivé záměry využití „Kaska,“ tedy rekonstrukce patnácti tisíc metrů čtverečních lukrativní plochy v centru města, představí radnice i veřejnosti.

Veřejnost bude mít možnost se k projektům vyjádřit

„K nahlédnutí budou v kanceláři odboru správy majetku města a to po celou pracovní dobu,“ informoval další místostarosta Vlastimil Uchytil.

Upozornil, že všichni zájemci, kteří se na nabídky budou chtít podívat, musí činovníkům oznámit své iniciály.

„Materiály ale budou dostupné i na webových stránkách města,“ podotkl k tomu a ubezpečil, že připomínky a podněty, které veřejnost k předloženým materiálům městu dodá, skončí v rukou členů hodnotící komise.

Ta bude posuzovat nabídky tří společností. Pražské Crestyl, která jako zatím jediná představila svůj záměr vybudovat na místě Společenského domu moderní, obchodně-kulturní galerii za jednu miliardu korun, prostějovské Prior, obchodní domy a olomoucké Manthellan. Přihlédne hlavně k architektonickému záměru a životnosti projektu.

Komise rozhodne do srpna

Odborníci vyberou nejlepší z nabídek do srpna letošního roku.

„Zvolenou nabídku pak projedná městská rada a v září už budou o pronájmu a následném prodeji Společenského domu a okolí hlasovat prostějovští zastupitelé,“ konstatoval Uchytil.

Radnice nabízí zmíněné nemovitosti za necelých devětačtyřicet milionů korun. Chce, aby tam investoři vybudovali obchodně-společenské centrum s tanečním sálem pro pět set lidí a garážemi, jež nenaruší architektonický ráz místa.

Názory v diskusi na webu se různí

Názory Prostějovanů na takový projekt jsou ale rozdílné.

„Jako občan města nejsem proti prodeji KaSCentra, jeho využití je totiž katastrofální. Jsem však zásadně proti výstavbě nějakého paskvilu za městským kostelem. Je nepředstavitelná pitomost mít ve městě další nákupní centrum. Radši tam udělejte parkovou úpravu. Nebude to vydělávat prachy, ale bude to pro další generace,“ vyjádřil se v diskusi na webu Prostějovského deníku třeba člověk podepsaný jako Občan PV.

Další diskutér mu oponuje.

„Nemyslím si, že by bylo využití KaSCentra katastrofální, taneční plesy tam mají tradici, takže pokud se bude bourat, tak doufám, že se postaví adekvátní náhrada. Obchodní centrum jako takové by v Prostějově nebylo na škodu, zvlášť pokud je volný prostor, který na místě tržnice určitě je,“ reagoval pod pseudonymem Prostějovák.

VÝVOJ KAUZY V KROCÍCH

KaS centrum je na prodej. Za téměř padesát milionů

O KaS centrum soutěží tři investoři

Jména zájemců o Společenský dům jsou na světě

OBRAZEM: Co zamýšlí s KaS centrem investoři zatím tají

Prodej Kascentra: první firma zveřejnila svou vizi