„Bez kapra si nedokážu Štědrý den představit. U nás v rodině však není nikdo, kdo by jej dokázal zabít, takže to vždycky necháme na prodejci," smála se Jana Plačková z Prostějova.

V obchodě s rybářskými potřebami na Plumlovské ulici začali nabízet ryby s předstihem.

„Kapry prodáváme už měsíc," potvrdil majitel obchodu František Lužný. Kromě kaprů má v nabídce i amura.

„Je o něj stále větší zájem. Zatímco kaprů však přijde pět set kusů, amura jen deset," řekl František Lužný.

Kolik za kapra zaplatíte?

Ceny kaprů se oproti loňskému roku zvýšily jen minimálně.

„Zdražili jsme o korunu až dvě. Kilo kapra stojí pětaosmdesát korun, dvaadevadesát za výběr," spočítal majitel obchodu a dodal, že jako výběrové prodává kapry, kteří váží více než dvě kila třicet.

Pro kapra mohou lidé zamířit i ke kádím u prostějovského Tesca.

„Venkovní prodej odstartoval v pondělí a ceny zůstanou stejné jako minulý rok. V nabídce je kapr první třídy do 2,5 kilogramů a kapr výběr nad 2,5 kilogramu. Na Moravu dodává kapry Rybářství Pohořelice," řekl nákupčí společnosti Tesco Jiří Bareš a dodal, že přestože je kapr stále nejoblíbenější součástí štědrovečerní tabule, lidé jej stále častěji doplňují i jinou rybou.

„Z mořských ryb mají zákazníci největší zájem o lososa," doplnil Jiří Bareš. Vybrat si šupináče můžete od 8 do 21 hodin.

Lysec je nejlepší na modro

Lidé mají mnoho možností, jak kapra upravit.

„Skvělý je kapr na modro. Pro tento případ je nejlepší lysec. Pokud jej však nemáte, kapra zbavíte šupin tak, že ho u ocasu podeberete do špetky, a směrem k hlavě tak odstraníte šupiny v jednom kuse," prozradil šéfkuchař Tomáš Zelený.

Šéfkuchař doporučuje rybu nekrájet na podkovy, ale na filety.

„Ostrým nožem jej nařízněte podél hřbetní kosti a jeďte po žebrech. Kdo chce mít rybu vykostěnou dokonale, může si vzít pinzetu a odřezanou plochu přejet dlaní," dodal šéfkuchař. Maso se podle něj nemá solit dlouho dopředu, stačí hodina či dvě. To samé platí o citrónu.

„Citrónová šťáva je kyselina. Když ji necháme působit příliš dlouho, maso naleptá a to je pak rozbředlé," upozornil kuchařský mistr.

RECEPT

Kapr sv. Silvestra

Kapr sv. Silvestra

Ingredience:

Filety z 1 kapra, sardelky, špek nebo domácí slaninu, hladkou mouku, olej, máslo, bujón nebo rybí vývar, suché bílé víno, sůl a pepř.

Postup:

Filety nejdříve prošpikujte slaninou a sardelkami a jemně osolte. Takto připravenou rybu obalte v hladké mouce a na rozpáleném oleji smažte dozlatova.

Omáčka:

Nejdříve rozpusťte máslo, přidejte hladkou mouku a vytvořte tmavší jíšku. Pro posílení chuti přidejte bujón nebo rybí vývar, přidejte podle potřeby vodu, pár lžic suchého bílého vína a dobře provařte. Na závěr omáčku dochuťte pepřem a solí.

Kapra Sv. Silvestra podávejte s chlebem, bramborovým salátem nebo s vařeným bramborem. Jako aperitiv je vhodné suché bílé víno.