Do největší akce se letos pustí v Prostějovičkách, kde se o peníze na rekonstrukci kaple svaté Anny usilovali už delší dobu. Několikrát bez úspěchu žádali Olomoucký kraj o příspěvek na výměnu oken a dveří.

„Okna jsou navíc oblouková, takže jsme náklady spočítali na sto osmdesát tisíc korun,“ uvedla starostka Prostějoviček Zdeňka Růžičková.

„Pomoci z kraje jsme se v tomto případě nedočkali a tak jsme změnili strategii. Připravili jsme projekt celkové obnovy a požádali o dotace ministerstvo,“ doplnila starostka.

Žádost byla tentokrát úspěšná a Prostějovičky se dočkaly příspěvku ve výši tři sta devadesát dva tisíc. „

Kromě nových oken a dveří tak kaple získá i novou fasádu. Chystáme se také vyměnit nevyhovující systém vytápění. Přímotopy nahradí nejspíše akumulační kamna,“ vylíčila Zdeňka Růžičková s tím, že úpravy přijdou celkem na pět set šedesát tisíc korun.

S opravou kaple chtějí v Prostějovičkách začít co nejdříve. „Byli bychom rádi, kdyby to bylo do července, tak do svaté Anny, takže času je opravdu málo. Ale lidé mě přesvědčují, že to stihnout musíme,“ prohlásila s úsměvem starostka Prostějoviček.

Ve Vrbátkách zatéká do Marie

Ve Vrbátkách dostali od ministerstva pro místní rozvoj sto čtyřiačtyřicet tisíc na opravu sochy Panny Marie Lurdské. Celkové náklady spočítali na dvě stě osm tisíc.

„Měli jsme tu na jaře odborníky na posouzení stavu této sochy. Zjistili, že socha je prasklá a zatéká do ní. Kvůli tomu zkorodoval železný trn, na němž jsou navlečené jednotlivé kamenné bloky a hrozí, že socha spadne,“ nechal se slyšet starosta Vrbátek Ivo Zatloukal. Kameníci budou muset celou sochu rozebrat a zrezivělý trn vyměnit za nerezový.

Z ministerské dotace se chystají obnovit podstavec u sochy Panny Marie s Ježíškem ve Vrchoslavicích, kříže budou opravovat v Dobrochově a v Polomí.