„Mám dvě děti a asi jako většina rodičů se jich před jídlem ptám, jestli mají umyté ruce. Nerada bych, aby dostaly nějakou střevní infekci nebo žloutenku. Ale pravdou je, že když jsem byla malá, taky jsem měla jiné starosti, než je mytí rukou. Při hraní na to prostě nebyl čas," usmála se maminka Karolína Hladká z Prostějova.

Ačkoli mytí a dezinfekce rukou patří mezi nejjednodušší způsoby, jak zabránit vzniku a šíření infekcí, podle zdravotníků jsou malé děti více ohroženy nejrůznějšími nemocemi, protože hygienu často podceňují. Zdravotníci z prostějovské nemocnice proto vyráží do mateřských škol, aby dětem vysvětlili, jak správně hygienu rukou provádět a co jim hrozí v případě zanedbávání.

„Děti jsme také naučili, co je dezinfekce a kdy se musí používat. Školka je už v pořadí třetí, kterou jsme letos s touto akcí navštívili," řekla Jitka Voříšková, vrchní sestra dětského oddělení prostějovské nemocnice.

„Dětem pustíme filmové ukázky účinků bacilů, za pomoci básniček jim ukážeme správné mytí rukou a na závěr si mohou pomocí speciální lampy ověřit, jestli se naučily techniku mytí správně. Neumytá místa se totiž pod lampou zbarví jinak," vysvětlila Jitka Voříšková.

S akcí pomáhá zdravotníkům maskot v podobě velké kapky vody, jehož kostým vyrobili studenti prostějovské Střední školy designu a módy. Na jaře zavítali zdravotníci například do mateřské školy v Rumunské ulici.