„Mám dvě děti a asi jako většina rodičů se jich před jídlem ptám, jestli mají umyté ruce. Nerada bych, aby dostaly nějakou střevní infekci nebo žloutenku. Ale pravdou je, že když jsem byla malá, taky jsem měla jiné starosti, než je mytí rukou. Při hraní na to prostě nebyl čas," usmála se maminka Karolína z Prostějova.

Ačkoli mytí a dezinfekce rukou patří mezi nejjednodušší způsoby, jak zabránit vzniku a šíření infekcí, podle zdravotníků mnoho z nás tento běžný úkon nezvládá.

„Mnozí si myslí, že mytí rukou není žádná věda, ale každoroční testy dokazují, že jej zvládá správně jen málokdo," potvrdila staniční sestra Renata Palátková z oddělení centrální sterilizace.

Zdravotníci z prostějovské nemocnice proto vyráží do mateřských škol, aby dětem vysvětlili, jak správně hygienu rukou provádět a co jim hrozí v případě zanedbávání.

„Akci pro děti děláme pod taktovkou her a soutěží. Pomáhá nám v tom maskot v podobě velké kapky vody, který společně se svými kamarády vysvětluje dětem, jak je důležité dodržovat zásady mytí rukou. Dětem pustíme filmové ukázky účinků bacilů, za pomoci básniček jim ukážeme správné mytí rukou a na závěr si mohou pomocí speciální lampy ověřit, jestli se naučily techniku mytí správně. Neumytá místa se totiž pod lampou zbarví jinak," vysvětlila vrchní sestra dětského oddělení Jitka Voříšková.

Jako první zavítali zdravotníci s kapkou vody, jejíž kostým vyrobili studenti prostějovské Střední školy designu a módy, do mateřské školy v Rumunské ulici.

„Děti se u toho pobavily a zároveň se něčemu naučily," usmála se Jitka Voříšková.

„Viry a bakterie jsou téměř všude. Stačí vzít někde za kliku, chytit se tyče v autobuse, zmáčknout tlačítko výtahu nebo si s někým potřást rukou. Množství mikrobů se nachází i na klíčích, klávesách počítačů a na držadlech nákupních vozíků," připomněla Renata Palátková.