Škola, která se věnuje vzdělávání číšníků, barmanů, kuchařů nebo kadeřnic, má v továrně na výrobu míčů vlastní praktickou dílnu.

"Místo plánované Hanácké barman show šijeme roušky," s úsměvem komentovala ředitelka školy Mária Zámostná a už vážněji pokračovala: "Máme volnou dílnu, umíme šít, tak nás napadlo, že pomůžeme potřebným. Já původně šila sama doma pro jednu bezpečnostní agenturu. Pak mě napadlo, že bychom toho ve více lidech zvládly mnohem více, tak jsme tady. Papírování počká, roušky ne."

Šest novopečených švadlen vyrábí roušky pro různé příspěvkové organizace.

"Konkrétně se jedná o dětské domovy v Prostějově a Plumlově, šijeme pro Charitu a také pro Centrum sociálních služeb," vyjmenovala Mária Zámostná a dodala: "Materiál je z toho, co jsme která našla doma. Něco nám dala Charita. Děláme to z dobré vůle bez nároku na odměnu."

Šít mohou, hejtmanství to schválilo. A děkuje

Povolení pro využití školní dílny muselo přijít z hejtmanství.

"Já jsem velmi rád, že s touto iniciativou paní ředitelka a holky přišly. V dílně jsou potřebné stroje, tak proč to nevyužít, pro potřebnou věc. Chtěl bych jim poděkovat. Ono není jednoduché sedět osm, devět hodin za mašinou," komentoval náměstek hejtmana Ladislav Hynek a pokračoval: "Využili jsme této situace proto, abychom vybavili rouškami dětské domovy na Prostějovsku. Stále totiž není ten materiální přísun optimální. Pokrýváme tak částečně jejich náklady."

Ředitelé dětských domovů jsou za takovou formu pomoci rádi.

"Od začátku vyhlášení nouzového stavu a karantény, se o dětských domovech nikde nemluvilo. Byli jsme zařazeni daleko za sociálními službami a zdravotnictvím. Teď už ale cítíme zájem a věřím, že se brzy dočkáme i my. Konkrétně k pomoci Střední odborné školy, mi nezbývá než strašně moc poděkovat. Dále pak všem, kteří nám nějakým způsobem pomáhají, protože my v dětských domovech v současnosti suplujeme i školu," vyjádřil vděk Vladimír Brablec, ředitel prostějovského dětského domova.

Šestice šikovných žen vyrobí za jednu směnu okolo sto šedesáti roušek, které jdou prakticky ihned po ušití přímo k potřebným adresátům.