„Výskyt kanců záleží na lokalitách. Tam, kde roste kukuřice a řepka, je jich samozřejmě více," řekl Jiří Procházka, jednatel Okresního mysliveckého spolku v Prostějově.

„Za poslední dva roky jsme v okrese zaznamenali větší nárůst odlovů. Zatímco dříve jsme stříleli šest set kusů, nyní jich je už tisícovka. Počty se však mohou lišit i tím, zda je možné střílet jen dospělou zvěř, či i bachyně a podsvinčata," řekl Jiří Procházka

Ceny masa z divočáků jsou na stejné úrovni jako minulý rok. Zatímco cena hovězího a vepřového masa kvůli suchu a nedostatku obilí zdražuje, maso z divočáka zůstává na loňských cenách. Například kilo kančí krkovice s kostí se prodává kolem stokoruny, to samé vepřové maso můžete pořídit jen o patnáct korun levněji.

Maso "ze dvora"

Cenu zvěřiny snižuje i novela veterinárního zákona, která platí od začátku letošního roku. Podle ní mohou myslivci prodávat část ulovené zvěře takzvaně ze dvora. Provozovatelé restaurací tak raději dávají přednost levnější zvěřině od myslivců než od tradičních zpracovatelů.

„Cena černé zvěřiny se při výkupu pohybuje mezi 35 až 55 korunami za kilo. Pokud maso pochází z kusu vážícího méně než 50 kilogramů, jeho cena je vyšší, protože je kvalitnější," vysvětlil Jiří Procházka.

Velký problém - pytláci

Cenu však sráží i pytláci, kteří nabízí maso bez veterinárního dohledu. Dlouhodobě s nimi bojují i myslivci na Prostějovsku. Jejich dopadení je však téměř nemožné.

„Pytláci jsou velkým problémem, který řešíme už nějakou dobu. Dříve se pytlačilo pro vlastní potřebu, dnes pro prodej. Jako myslivci nejsme schopni zasáhnout a také prokazatelnost je špatná. Občas někdo slyší výstřel nebo vidí vyjeté koleje, ale těžko se podaří někoho dopadnout. Pomohli by hlídači, ale kdo to bude dělat?" krčí rameny jednatel okresního mysliveckého spolku.

Jak poznáte, že je maso OK?

Jak tedy poznáte, že zvěřina nepochází od pytláka?

„Pokud koupíte maso ze zvěřinového závodu, stačí jako potvrzení dodací list. Pokud pochází maso od myslivců, musí být prohlédnuto veterinářem a může jít do prodeje jen s kůží. U spárkaté zvěře musí být maso také označené lístkem o původu a plombou, na níž je uveden čas a místo ulovení," radí Vratislav Šulc, ředitel odboru hygieny z Krajské veterinární správy Olomouc. (ham)

TIP DENÍKU

Pečená kančí kýta s karamelovým zelímPečená kančí kýta s karamelovým zelím

Suroviny na 15 porcí:

300 g uzeného špeku, 1 kus hlávky zelí, 6 kusů cibulí, 4 snítky tymiánu, 300 ml bílého vína, 1 kus kančí kýty, 3 lžíce soli, 3 lžíce másla, 4 lžíce sádla, 4 lžíce cukru, 1 lžička kmínu, 1 kus citrónu

Příprava masa:

Očištěnou a prošpikovanou kýtu osolte a pokapte citrónovou šťávou. Potřete maso čerstvým tymiánem a nechte šest hodin v chladu odležet. Poté ho zprudka orestujte na pánvičce spolu s velkými kusy cibule a špekem, vraťte do pekáče a podlijte bílým vínem. Pečte ve vyhřáté troubě na 150°C asi 2,5 hodiny. Do výpeku z masa nalijte víno, nechte chvilku povařit a ke konci přidejte máslo.

Příprava zelí

Očištěné hlávkové zelí opečte na sádle s najemno nakrájenou cibulkou a špekem. Ke konci restování přidejte cukr, který nechte zkaramelizovat. Až karamel zchladne, přidejte ocet a opět přiveďte k varu. Zelí duste asi 15 minut, sejměte pokličku a nechce asi 20 minut povařit na mírném ohni, aby se odpařila přebytečná voda.