„Zkušební provoz nové čistírny odpadních vod jsme spustili od 2. července. Lidé už průběžně chodí a napojují se na vodovod i kanalizaci," potvrdil místostarosta města František Horák.

Stavba kanalizace začala v obci minulý rok v srpnu a místní na ni čekali dlouhá léta.

„Nikdo si nedovede představit jaké to je žít v dnešní době bez kanalizace. Ještěže už je hotová, hned se nám bude žít líp," raduje se osmapadesátiletá Miluše, jedna z místních obyvatelek.

Část obce už kanalizaci má z přelomu sedmdesátých a osmdesátých let, ale dvě třetiny domácností dosud využívaly pouze septiky či trativody a na připojení ke kanalizační síti čekaly. Náklady na vybudování projektu se pohybují kolem dvou set milionů korun.

„Pět milionů korun dostaneme z Olomouckého kraje, nějaké finance máme přislíbené od Státního fondu životního prostředí," vypočítal starosta Kostelce na Hané Ladislav Hynek a dodal, že část peněz půjde i z obecní kasy.

„Město si vzalo úvěr ve výši čtrnáct milionů korun," nechal se slyšet Ladislav Hynek.

Na řadu přišla silnice a další úpravy

Jakmile stavbaři dokončili práce na kanalizaci, vrhli se na čtvrtou etapu rekonstrukce silnice, která vede průtahem obce.

„Opravíme komunikaci v Tyršově ulici po Jakubské náměstí," potvrdil místostarosta.

Město plánuje opravit 350 metrů silnice včetně rekonstrukce mostu a vybudování autobusových zálivů, parkovacích stání a úprav chodníku. To se neobejde bez dopravních omezení.

„Uzavírka je nyní od obchodního střediska Jednota až po křižovatku směrem na Lešany. V pondělí zprovozníme alespoň křižovatku, abychom ulehčili komunikaci na Revoluční ulici, kudy vede objížďka," vysvětlil František Horák. Uzavírka Tyršovy ulice potrápí řidiče až do podzimu.

„Opravy by měly být hotové do konce října. Pokud by nám přálo počasí, mohli bychom skončit i dříve," doufá místostarosta Kostelce na Hané.

Oprava komunikace by měla stát téměř třicet milionů korun. Z obecní kasy poputuje 4,5 milionu korun, zbytek půjde z dotací Olomouckého kraje. „Krajští radní schválili městu finanční příspěvek ve výši 24 milionů korun," potvrdil již dříve tiskový mluvčí krajského úřadu Ivo Heger.