„Kromě dotací a půjčky ze státního fondu životního prostředí jsme si na kanalizaci museli půjčit i u banky. První úvěr bychom měli splatit v roce 2013. Do té doby musíme hodně šetřit,“ konstatoval starosta Konice Jaroslav Mazur.

Zmíněný fakt společně s propadem příjmů z minulého roku se nejvýrazněji projevil při schvalování letošního rozpočtu.

Zateplí se poliklinika?

„Na další potřebné věci, po nichž volají obyvatelé města, už nebylo kde brát,“ potvrdil starosta. Jde například o rekonstrukci místní polikliniky. Na její prostředí si dlouhodobě stěžují jak lékaři, tak pacienti.

„Máme v úmyslu sehnat dotace alespoň na její zateplení. I s tím je však problém, protože při získávaní dotací je nutná finanční spoluúčast obce a ani na ni peněz nezbývá,“ povzdechl si Mazur.

Fenomén fotbal

Stejně se to má s obnovou kina nebo s podporou místního divizního fotbalového týmu, který v současnosti drží nejvýše prapor kopané na Prostějovsku.

„Příspěvky všem neziskovým organizacím, tedy i fotbalovému TJ Sokol Konice, jsme museli oproti loňsku o pětinu snížit,“ uvedl Jaroslav Mazur, který je zároveň i předsedou fotbalového oddílu. Na jeho fungování by se snížení dotací nemělo výrazněji projevit.

„Narozdíl od ostatních fotbalových klubů u nás děláme všichni, a to včetně trenérů, zcela zadarmo. Přitom se nám daří držet solidní úroveň mužského týmu i několika mládežnických družstev. Myslím, že je tím náš klub v rámci krajské kopané výjimečný,“ nechal se slyšet místopředseda fotbalového klubu Jiří Kučera s tím, že velice pochybuje, že by něco podobného bylo možné například v Prostějově.

Školu budou možná vytápět solární panely

Jedna z věcí, na něž se snad peníze sehnat podaří, jsou solární panely, které by měly zajišťovat ohřev vody v místní škole. „V budoucnosti chceme požádat o dotaci, abychom na střeše školy mohli nainstalovat solární panely a posunout se tak k ekologičtějšímu i ekonomičtějšímu způsobu vytápění,“ nastínil starosta.