Otázku jak finančně zvládnout vybudování kanalizace řeší v současné době řada obcí prostějovského regionu. Letos se jejich starostové pokusí získat stovky milionů dotací. Žádat budou především o peníze z Operačního programu Životního prostředí. Do něj proudí finance z Evropské unie, přerozdělení řídí Ministerstvo životního prostředí České republiky.

Radnice v Konici žádala o sto šedesát milionů korun na dobudování kanalizace a stavbu čistírny odpadních vod ve městě. „Je to pro nás stěžejní projekt, který bude stát zhruba dvě stě milionů korun,“ uvedl starosta Jan Mazur, s tím, že za příznivých podmínek by město mohlo mít kanalizaci napojenou na čističku do tří let.

Dobudování kanalizace a městského vodovodu brzdí rekonstrukci místních komunikací v Kostelci na Hané. Silnice jsou v některých místech v zoufalém stavu. Hlavním úkolem zastupitelů je proto získat peníze.
„Do konce dubna předložíme žádost v rámci výzvy do operačního programu životního prostředí. Chceme získat maximum z uznatelných nákladů, kde je možné žádat až 85 procent. Ve skutečnosti je to ale tak 60 až 65 procent celkových nákladů,“ poznamenal starosta Kostelce Vladimír Procházka.

O příležitost získat finanční podporu nechtějí přijít ani menší obce. O dotace se ucházejí Klenovice na Hané, Niva, Sklaka či Ptení.
Obcím nad dva tisíce obyvatel hrozí ze strany unie sankce, pokud nebudou mít do roku 2010 kanalizaci a čistírnu odpadních vod.
„Budeme žádat přibližně o čtyřicet milionů korun,“ sdělil Adolf Sušeň, starosta Plumlova, kde už stojí nová čistírna odpadních vod a je třeba dokončit kanalizaci. Plumlov by pak přestal být jedním z největších znečišťovatelů blízké přehradní nádrže.