Kamiony stejně jako jiná vozidla mohou stát tam, kde to dopravní předpisy povolují. Tedy v případě, že komunikace není osazena značkou zákazu stání či zastavení a pro ostatní dopravu zůstávají volné další dva jízdní pruhy.

To se však týká krátkodobé odstávky vozidla. Jiná situace nastává, když řidiči parkují s nákladním autem v ulicích přes noc, jako je tomu například v Bulharské a Manhardově ulici v Prostějově.
„Každá firma je povinná odstavit vozidla mimo veřejně přístupné komunikace, to znamená v prostorách k tomu určených,“ zmínil zákon o silniční dopravě vedoucí odboru dopravy městského úřadu v Prostějově Miroslav Nakládal s tím, že nařízení se týká všech automobilů o celkové hmotnosti vyšší než 3,5 tuny.

Firmy se brání

„Kamiony nemají v ulicích města co dělat. Žádný z našich řidičů nemá parkování mimo firemní parkoviště povoleno,“ uvedla ředitelka divize kamionové dopravy FTL Anna Hanáková s upozorněním, že dopravu pro jejich firmu zajišťují i soukromé přepravní společnosti. Na jejich vozech je přitom umístěno logo FTL, což svádí k záměně.

Podobně je na tom druhá jmenovaná společnost. Ta vlastní vozový park vůbec nemá a jen využívá služeb na trhu přepravy.

„Před časem jsme si udělali průzkum, kolik nákladních aut parkuje v katastru města a zjistili, že je to 30 vozidel za noc,“ řekl ředitel Městské police Jan Nagy s poznámkou, že jiná města v zemi řeší stejnou problematiku zákazem parkování v nočních hodinách. Tímto východiskem se podle získaných informací zabývají nyní i příslušné orgány města.

Velké problémy s parkováním kamionů má i třítisícový Kostelec na Hané. Vozy dopravní firmy Hanzalík nejenže městem projíždějí jako na běžícím páse, ale jejich řidiči zde přes noc také parkují.

„Lidem vadí zápach při startovaní a nepřehledná situace na silnicích. Před půl rokem jsme nechali instalovat vnitřní dopravní značení, abychom náklaďáky dostali z místních komunikacích. Teď parkují na výpadovkách na Přemyslovice a na Čelechovice,“ popsal stav v Kostelci na Hané starosta města Vladimír Procházka.

Kostelečtí zastupitelé na žádost řidičů kamionů vytipovali k parkování lokalitu na předměstí. Šoféři však měli obavy z vandalů, protože místo není chráněné, a tak nadále parkují v ulicích.