Zastupitelé obce Ptení, která má ve svém katastru velkou pilu, připravují spolu s Olomouckým krajem silniční obchvat obce. „Je zpracovaný projekt a se stavbou by se mohlo začít již v průběhu příštího roku,“ konstatoval starosta Ptení Jiří Porteš s tím, že nová silnice by měla odklonit kamionovou dopravu i od Vícova, který jí trpí rovněž. „Obchvat bude stát zhruba sto sedmdesát milionů korun a předpokládám, že kraj se bude snažit na jeho vybudování sehnat evropské peníze,“ podotkl Porteš.

Jak poznamenal, počty kamionů projíždějících obcí a okolím se v budoucnu sníží také díky samotné pile. „Vedení ptenské pily totiž připravuje rozšíření drážní přepravy. Dřevo chce dopravovat po železnici ve větší míře než dosud,“ dodal starosta. Jesencem projíždějí velmi často nákladní auta naložená dřevem i kamenem. „Starší lidé se bojí přejít silnici, v inkriminovaném místě není chodník ani přechod pro chodce,“ postěžoval si starosta Jesence Jan Kvapil. Obec proto momentálně zvažuje dvě možnosti, jak situaci řešit. Ráda by buď sehnala peníze na zpomalovací prahy nebo nechala postavit kruhový objezd. „Podle mého názoru nejsou zpomalovací prahy tím nejlepším řešením, protože by zvýšily hlučnost,“ podotkl Kvapil a vysvětlil, že řidiči před nimi musí nejdřív zabrzdit, potom jej s hlukem přejedou a nakonec budou řadit a přidávat plyn.

O optimálním řešení problémů s dopravou prý už starosta Jan Kvapil jednal s úředníky blízkého města Konice i Krajského úřadu v Olomouci. „Předpokládám, že další schůzka by mohla být ještě do konce roku,“ řekl. „Obávám se však, že na projekt kruhového objezdu, který se mi zdá jako nejlepší řešení, se nenajdou pro tak malou vesnici jako je Jesenec peníze,“ zhodnotil šance na úspěch.

V Kostelci na Hané byla kvůli kamionům omezena rychlost v nejfrekventovanější Smržické ulici na 40 km v hodině. Mají tu také v úmyslu nainstalovat tabule, které měří rychlost aut. „Lidé nejvíce obtěžují kamiony jezdící ve směru od Smržic na Lešany. Tudy totiž vede hlavní tah navážení a vyvážení dřeva z ptenské pily,“ konstatoval kostelecký starosta Vladimír Procházka s tím, že auta ohrožují bezpečnost chodců, práší a rozbíjejí silnice.

Územní plán města sice počítá s tím, že někdy v budoucnu bude existovat obchvat po jihozápadní hranici Kostelce, ale záměr stále zůstává jen na papíře. „V současné době se provádí průtah městem a obchvat by měl následovat po něm. Pozemky jsou už vykoupeny,“ slíbil Procházka.

Olomoucký kraj ústy svého mluvčího Tomáše Kocycha vychází potřebám obcí v problematice dopravy vstříc. „Ročně dáváme miliony korun na bezpečnostní prvky. Například na zpomalovací ostrůvky, prahy, ale i tabule, které měří rychlost projíždějících aut,“ uvedl Kocych a dodal, že obce mají možnost o realizaci těchto opatření požádat.

Přečtěte si také:
Jesenec: Lidé se bojí přejít ulici