Možné katastrofě však ještě před příjezdem policejních hlídek zabránil Václav Čížek, řidič kamionu, jenž svou soupravu postavil napříč cesty a zablokoval tím všechny dálniční pruhy. Tím dal možnost dvaasedmdesátiletému řidiči Thalie k otočení svého vozu do správného směru.

Samotný kamioňák se za nějakého hrdinu nepovažuje.

"Bylo to bleskové rozhodnutí. Jakmile jsem spatřil auto v protisměru, začal jsem mávat na řidiče za sebou, aby zpomalil. Následně jsem návěs postavil tak, aby se nedalo projet," popisoval situaci Václav Čížek a dodal: "Řidič toho auta se pak otočil a na nejbližším sjezdu dálnici opustil. Hlavní je, že se nikomu nic nestalo, to je nejdůležitější."

Neznámý řidič na nejbližším sjezdu dálnici opustil a slehla se po něm zem. Policie zahájila usilovné pátrání, které přineslo ovoce.

"Dali jsme veřejnou výzvu do médií. Díky tomu, se nám ozvali dva svědci, kteří nám poskytli kamerové záznamy ze svých přístrojů z projíždějících aut," informoval policejní mluvčí František Kořínek. Díky tomu se podařilo policistům řidiče Thalie identifikovat. "Jednalo se o dvaasedmdesátiletého muže z Prostějova. Muž nezapíral, bylo mu to velice líto," doplnil mluvčí Kořínek.

Duchapřítomnost zkušeného kamioňáka oceňují i policisté.

"Zvládnutí celé situace bylo ze strany Václava Čížka profesionální a odborné. S takovou situací se člověk nesetkává každý den, nezbývá než poděkovat," vysekl uznání vedoucí dopravního inspektorátu Vítězslav Matyáš.

O značném nebezpečí, které hrozilo všem, kteří se v inkriminované době pohybovali po D46 u Prostějova hovořil dopravní expert Miroslav Charouz.

"Vozidla se na dálnici v tomto případě pohybovala plus mínus třicet metrů za vteřinu. Jakákoliv chybná reakce může vést k fatálním následkům. V tomto případě byla reakce natolik správná, že zabránila jakékoliv nehodě. Odvrácena tak byly možné fatální následky," komentoval Miroslav Charouz.

Skromný hrdina jen dodal, že by bylo potřeba lépe označit nájezdy.

"Měly by se doplnit na nájezdech značky jasně upozorňující na vjezd do protisměru," konstatoval Vladimír Čížek.

Dvaasedmdesátiletému řidiči hrozí pokuta až deset tisíc korun a roční zákaz řízení.