Deník upozornil na problém

Jakmile ve vašem tisku článek, který ukázal, jak v Baldovci žijeme, rozpoutala se najednou vlna zájmu ze všech stran. Využili jsme toho a svolali jsme mimořádnou schůzi s občany, zastupiteli, starostou obce, provozovateli místního kempu a také jsme pozvali pana Pernicu, majitele kamenolomu. Ten se jako jediný schůze nezúčastnil. Jen se omluvil, což nás vůbec nepřekvapilo,“ uvedla předsedkyně Občanského sdružení Baldovec Vlasta Burdová.
Přestože členové občanského sdružení poslali několik stížností na obec i firmě, která v kamenolomu těží, nic se v minulosti nestalo. Obrátili se i na hygienickou stanici a odbor životního prostředí v Prostějově, ale ani tam nepochodili.

Kamenolom ohrožuje zdraví místních

„Nepomohla nám ani petice, kterou jsme poslali na kraj. Až po uveřejnění v médiích jsme dosáhli posunu. Firma provozující kamenolom bude podle dohody několikrát za den kropit silnici. Tu by měli hlídat také policisté,“ řekla Burdová. Lidé v Baldovci na schůzi připomněli, že se kvůli místnímu kamenolomu potýkají se zdravotními obtížemi, nemohou spát a ani otevřít okno. V těsné blízkosti jejich domů totiž stojí plně využívaný kamenolom.
Nákladní automobily vyváží podle místních obyvatel moravskou drobu a písek ve dne, v noci, o víkendech i o svátcích.
„Tak se opravdu nedá žít. Kvůli prachu a hluku nemůžeme otevřít okno ani vyjít před dům. Dva metry od našich domovů projíždí každý den zhruba pětačtyřicet nákladních aut a vozidel s přívěsy. Každou chvíli slyšíme otřesy z odstřelů i nákladních aut a dýcháme tuhé znečišťující látky v ovzduší,“ potvrdila jednatelka sdružení Miroslava Jochmanová.Podle Jiřího Szymzy, starosty Rozstání, má obec svázané ruce. „Těžba v kamenolomu se v posledních několika letech ztrojnásobila. Lidem to samozřejmě vadí, a proto si stěžují na obci. My s tím bohužel nemůžeme nic dělat. Pozemky jsou středomoravského lesního družstva, takže nemůžeme zažádat o dotace na jejich opravu ani o finanční podporu v případě, že bychom dopravu chtěli odklonit směrem na Nivu,“ tvrdil ještě před dvěma týdny starosta. „Po reportáži jsem dostal od majitele kamenolomu nabídku, že zafinancuje čtyřicet procent nákladů spojených s opravou prašné komunikace. Ve skutečnosti by to znamenalo, že pan Pernica vloží do oprav zhruba osm set tisíc, provozovatel kempu čtyři sta a obec dvě stě tisíc korun,“ vysvětlil Szymza.
Zástupci obce se také shodli na tom, že budou usilovat o odkup této komunikace. „Když bude silnice naše, získáme větší pravomoci a můžeme tak dopravu do kamenolomu alespoň trochu omezit. Další naší podmínkou je, aby firma, která kamenolom provozuje, silnici pravidelně několikrát za den kropila,“ dodal starosta.

Řešení se blíží

Podporu při jednání lidem i vedení obce přislíbila senátorka Božena Sekaninová. „V Baldovci samozřejmě nejsem poprvé. Vím, že je tu situace katastrofální, a proto se lidem snažím pomoci. Věřím jim a vadí mi, že dochází k porušování stanov a nákladní auta tu jezdí ve větší míře, než by měla. Proto jsem navrhla, aby si obec pronajala policisty, kteří by tato auta kontrolovali,“ sdělila Sekaninová.
„Je dobře, že provoz budou kontrolovat policisté. Kolem našich domů jezdí čtyřikrát tolik nákladních automobilů, než je norma. Dělají hluk od půl šesté ráno do pozdních večerních hodin. Teď už vůbec nemůžu spát,“ přidal se další z obyvatel.
Podle Josefa Pernici, majitele firmy, která v kamenolomu těží, nebyly za celou dobu provozu překročeny zákonem povolené normy hluku.
„Ročně vytěžíme zhruba šedesát tisíc tun. V přepočtu to znamená, že v pracovní den tudy projede necelých deset aut denně. Hygiena ani životní prostředí neshledaly, že by byly překročeny jakékoliv limity,“ uvedl Pernica, který se rozhodl uhradit čtyřicet procent nového asfaltového povrchu.
Po několika letech tak zřejmě konečně dojde k vyřešení krizové situace. „Pokud všichni dodrží, co slíbili, budeme spokojeni,“ uzavřela Jochmanová.