Sezonu Divadelních pátků odstartují Světáci

Němčice nad Hanou – Pátá sezona takzvaných Divadelních pátků startuje v pátek v Němčicích. Od sedmi hodin večer se v kulturním sále předvede spolek E. Vojana Brněnec, který přiveze představení Světáci. „Vstupné je sedmdesát korun, výhodné permanentky na sezonu lze u nás pořídit za tři sta padesát korun,“ zmínila Jana Oulehlová z Kulturního střediska v Němčicích nad Hanou. (das)

Apollo zahraje pro K-centrum

Prostějov – Benefiční koncert má v pátek na programu hudební klub Apollo 13. Death-bigbeatová Unna, pop-rockový Mimbar, rap-metalový Bulletproof a DJ Malda zahrají pro prostějovské K-centrum.

„K-centrum slaví výročí. Už deset let pracuje ve městě s uživateli návykových látek a jejich blízkými,“ vysvětlil majitel klubu Miroslav Hasa. „Sdružení Podané ruce, pod jehož hlavičkou funguje, má letos za sebou dvacet let existence,“ dodal. (das)

V klubu Botanico café zazní Mississippi street music

Prostějov – Klub Botanico café v Prostějově zve v pátek na koncert Mississippi street music.

„Vystoupí dvojice hudebníků Luboš Beňa a Matěj Ptaszek,“ zmínil se majitel klubu Bronislav Rataj s tím, že produkce začíná v sedm hodin večer. (das)

OSLAVA 100 LET BUDOVY ZŠ, MŠ V ČELECHOVICÍCH

Akce se koná v pátek 21. října a v sobotu 22. října v Čelechovicích na Hané

Program:

pátek 21. října

8 - 11 hodin Den otevřených dveří MŠ a ZŠ 1.- 3. ročník

14 - 15 hodin školní družina

sobota 22. října

14 - 16 hodin slavnostní zahájení

kulturní vystoupení žáků ZŠ, výstava dokumentů k historii školy, volná prohlídka budovy školy

DISCO CLUB SIMETRIX, KOMENSKÉHO 16, PROSTĚJOV

pořádá v pátek 21. a v sobotu 22. října Oak párty. Začátek ve 21 hodin, dámy vstup zdarma.

SPORTOVNÍ MAŠKARNÍ BÁL V PROSTĚJOVĚ

Akce se koná v pátek 21. října od 16:30 hodin v restauraci U Tří bříz v Prostějově. Zahraje skupina Poslední kovboj. Ukázky netradičních sportů. Vstupné 100 korun, v ceně vstupenky je večeře.

Turisté vyrazí na Hřebečské důlní stezky

Smržice – Láká vás túra po Hřebečských důlních stezkách? Můžete se přidat ke členům Klubu českých turistů Smržice, kteří výpravu na Svitavsko plánují v sobotu ráno.

„Bude to náš poslední zájezd letošní sezony. Připravené jsou dvě trasy, jedna měří dvanáct a druhá dvacet kilometrů, přičemž cíl je pokaždé v Moravské Třebové. Zde si bude možné prohlédnout geologické expozice ve zdejším zámku,“ slíbil Zdeněk Balcařík ze smržického klubu turistů, kde si lze jízdenky na zájezd objednat.

Hřebečské důlní stezky jsou na turistické mapě naučných tras relativní novinkou. Otevřené byly teprve loni v létě. Pěší i cyklisté se na nich mohou dostat k několika starým dolům, ale také třeba k altánům Na Mladějovském vrchu nebo na rozhlednu Strážný vrch. (das)

Mladí jezdci složí zkoušku v sedle koně

Bělecký mlýn – Mladým jezdcům na koních, kteří budou skládat zkoušky základního výcviku, můžete v sobotu držet palce v Běleckém mlýně. O licenci, již musí mít každý, kdo chce závodně jezdit parkur, drezuru, ale i další disciplíny, budou usilovat v jezdeckém areálu Zámeček od osmi hodin ráno pod dohledem zkušených harcovníků ze zdětínského klubu Waldhof.

„Akce se koná za každého počasí a vstup zdarma,“ ujistil manažer Běleckého mlýna Zbyněk Škrabal. Koně budou i lákadlem Hubertovy jízdy, která se na mlýně uskuteční v sobotu 5. listopadu. (das)

Děti s lampiony projdou stezkou odvahy

Kostelec na Hané – Lampionový průvod spojený se stezkou odvahy pořádají v pátek v Kostelci na Hané. „Kdo má chuť se přidat, tak sraz je o půl šesté večer před sokolovnou,“ vzkazuje místostarosta Kostelce František Horák s tím, že trasa průvodu bude ještě upřesněna.

„Stezka odvahy povede za zahradami v Revoluční ulici k fotbalovému hřišti. Děti nemusí mít strach, čekají na ně hodná strašidla,“ ujišťuje místostarosta.

Účastníci si v areálu hřiště opečou vlastní špekáček nad ohněm nebo dostanou něco dobrého z udírny. „Kromě dobré nálady si nezapomeňte lampion, popřípadě nějakou lampu nebo louč,“ dodává. Akci pro rodiny s dětmi může narušit jenom špatné počasí. Pořadatelé by ji za deště odložili. (das)

Světlušky si s dětmi pohrají v lese

Prostějov, Čunín – K Listonošské expedici, kterou pořádají malé skautky Světlušky z klubovny v ulici B. Šmerala v Prostějově, se v sobotu mohou připojit rodiny s dětmi. Zájemci o soutěže v podzimní přírodě mají sraz o půl desáté na hlavním nádraží. Cílem cesty je Čunín. Návrat je naplánovaný v pět hodin odpoledne. (das)

Drakiádu zpestří tombola a opékání

Křenůvky – Soutěže, opékání buřtů a tombola zpestří sobotní drakiádu v Křenůvkách. Začíná ve 14 hodin na sportovním hřišti, pokud bude pršet, přesune se do kulturního domu. Kdo vydrží do večera, může si zatancovat v místním pohostinství. (das)

Rybník v Dětkovicích vydá poklady

Dětkovice – Chovný rybník v Dětkovicích vydá dnes své poklady. Rybáři z něj vytáhnou hlavně kapry, ale také například amury a štiky. Část ryb obvykle končí na prodejních pultech a ostatní putují do jiných rybářských revírů. „Příští týden nás ještě čeká výlov v Otaslavicích,“ říká jednatel prostějovských rybářů Pavel Müller. (das)

Lektorka severské chůze vás vezme kolem přehrady

Prostějov – Chodíte rádi se speciálními holemi, anebo se chystáte tento sport teprve vyzkoušet? Příznivci nordic walkingu se tuto sobotu opět vydají na procházku.

„Tentokrát jsem naplánovala výšlap z Plumlova do Mostkovice,“ uvedla lektorka Lenka Sehnalová. Začátek sportovní vycházky je naplánován na 13 hodin z autobusové zastávky v Plumlově. „Vydáme se buď kratší cestou rovnou kolem přehrady, nebo delší trasou přes Alojzov,“ upřesnila Sehnalová.

Zájemci se musí objednat předem na telefonu 732 635 360 nebo prostřednictvím e-mailu Sehnalovalenka@seznam.cz. „Potřebuji znát jejich výšku, abych mohla přichystat vhodné hole, a telefonický kontakt pro případ, že by se akce nakonec nekonala,“ vzkázala lektorka. (has)

Na Hanácké Jeruzalém dorazí Mamalör z Vítkovic

Prostějov – V pořadí čtvrtý koncert festivalové série Hanácké Jeruzalém je na programu v sobotu v přednáškovém sále Národního domu. Klezmerové písně se svéráznými českými texty tu zahraje publiku kapela Mamalör z Vítkovic. Lístky na vystoupení, které začíná v 19 hodin, stojí šedesát korun. Přehlídku Hanácké Jeruzalém pořádá prostějovská klezmerová skupina Létající rabín. (das)

Expedice najde prameny potoků

Protivanov, Prostějov – V neděli v devět hodin ráno na hlavní křižovatce u Pohostinství Alfa v Protivanově mají sraz zájemci, kteří s prostějovskými ochránci přírody chtějí vyrazit na expedici nazvanou Pátrání po pramenech na Protivanovsku.

„Hledat budeme prameny Punkvy, Velké Hané, Zábrany, Huťského potoka, Bukového potoka a Bílé vody,“ vyjmenovala Eliška Valentová z Ekocentra Iris. „Je třeba se předem přihlásit na telefonu 603 730 594. Částečně se budeme přesouvat auty,“ vzkazuje. (das)

Břišní tanečnice přispějí na školu v Africe

Prostějov – Břišní, afghánské a cikánské tance předvedou v neděli profesionální tanečnice i studentky v Národním domě v Prostějově. Pokud akci v přednáškovém sále podpoříte dobrovolným vstupným, přispějete na sbírku Postavme školu v Africe. Benefiční taneční show začíná v 19 hodin. (das)

Varhany v Želči rozezní Ebenova díla

Želeč – Jednoho z největších skladatelů české duchovní hudby dvacátého století Petra Ebena připomene v neděli varhanní koncert v kostele v Želči. Začíná v pět hodin odpoledne. „Z Ebenova díla zazní například dvě části skladby Laudes nebo majestátní finále Nedělní hudby. Na programu jsou také Biblické písně či Duchovní zpěvy Antonína Dvořáka,“ prozradil organizátor Václav Večeře. Varhany v Želči jsou podle něj jedním z mála na Prostějovsku, které dovolují interpretaci náročných Ebenových skladeb. Ke klaviatuře usedne student Evangelické akademie v Olomouci Jiří Kovář, držitel čestného uznání z Mezinárodní varhanní soutěže Petra Ebena v Opavě. Doprovodí svého spolužáka, zpěváka a varhaníka Františka Tomka. (pam)

Kam za sportem

Kam za sportem?